fbpx

Therapy Sport Center Fizik Tedavi Merkezi

(0212) 561 00 71

Şimdi Arayın – 9/19 Müşteri Hizmeti

Blog Sayfası

Fibromiyalji nedir? Ne değildir?

Fibromiyalji kısaca, yorgunluk, uyku, hafıza ve psikolojik durum sorunlarıyla beraber görülebilen tüm vücuttaki kronik ağrı sendromudur. Hastaların genel şikayetleri ağrı ve belirli bölgelerde görülen aşırı hassasiyettir. Semptomların kişiden kişiye farklılık göstermesi nedeniyle belirli bir kalıpta tanım yapmak oldukça zordur.

Fibromiyalji hakkında bilgi veren Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, şunları söyledi:

Fibromiyalji dünya nüfusunun yaklaşık %9’nu etkileyen ve hastaların genellikle kadınlardan oluştuğu sebebi veya tedavisi henüz tam olarak açıklığa kavuşturulamamış kronik bir hastalıktır. Teşhisinde, elle tutulur belirgin testler yapılamaması nedeniyle, pek çok benzer sorunla karıştırılabilmektedir. Tedavisinde, ağrının yanı sıra, genel stresin de azaltılması önemlidir. Ağrının yanında, en çok görülen sorunlar, yetersiz uyku ve yorgunluktur; buda zamanla depresyona neden olabilmektedir. Bu nedenle, multidisipliner bir tedavi yolu tercih edilmelidir” dedi.

Peki aslında, Fibromiyalji nedir veya ne değildir?

1)Hastalığın ilk tanımlanmaya başlandığı dönemlerde romatizmal olabileceği düşünüldüyse de, eklemlerde, kaslarda veya diğer dokularda harabiyet yaratmaması nedeniyle, bu düşünceden vazgeçilmiştir. Yani fibromiyalji romatizmal yada artrit benzeri bir hastalık değildir.

2)Ağrı şikayetinin yanında görülen en belirgin semptomlar, uyku sorunları ve yorgunluktur. Bu nedenle temelinde psikolojik sorunlar olduğu düşünülse de, araştırmalar bunun aksini göstermiştir. Aksine genel ağrı şikayetlerinin depresyonu tetiklediği düşünülmektedir. Yani fibromiyalji psikolojik bir hastalıkta değildir.

3)Ağrılar, tüm vücutta olabilseler de genellikle sırt bölgesinde yoğunlaşırlar, bu nedenle her sırt ağrısına fibromiyalji tanısı yakıştırılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken durum, kronik sırt ağrısı ile fibromiyaljiyi karıştırmamaktır. Kronik sırt ağrısı genellikle sırt kaslarındaki kuvvetsizlik yada skolyoz ve kamburluk gibi iskelet sistemi sorunlarına bağlı gelişirken; fibromiyaljinin kesin nedeni hala bilinmemektedir. Yani, her kronik sırt ağrısı, fibromiyalji değildir.

4)Ağrının his edildiği bölgeler her ne kadar kaslar ve eklemler olsa da, araştırmacılar tarafından kabul edilen genel kanı, bu ağrıların temelinin Beyin’deki ağrı merkezlerinin aşırı hassaslaşması olduğudur. Yani, ağrının sebebi sadece kas yada eklem sorunları değildir.

5)Hastalık genellikle 20 ile 50 yaş arasında ortaya çıkarken, her ırkta benzer oranlarda görülmektedir. Ancak açıklanamayan bir şekilde, kadınlarda görülme oranı, erkeklerin yaklaşık 8 katıdır. Genetik olarak kabul edilmese de, ebeveynlerde görülen fibromiyalji çocuklarda görülme olasılığını artırmaktadır. Yani, aslında genetik bir hastalık değildir.

6)Hastaların en büyük korkuları ağrılarının şiddetinin zamanla artmasıdır. Fibromyalji sendromunun belki de tek iyi yanı zamanla kötüleşmemesidir. Korkmayın, bundan daha kötüsü yok.

7)Tedavisi net olarak belirlenememekle beraber, multidisipliner yaklaşımların daha başarılı olduğu kabul edilmektedir. Hastalara bir yandan ağrı kesici ilaçlar verilirken, bir yandan da fizik tedavi ve zorlayıcı olmayan egzersizler verilmektedir. Psikolojik destek almakta tedavinin parçalarındandır. Yoga, nefes egzersizleri, yüzme gibi alternatif yöntemler de tedavinin bir parçası olabilir.

http://www.milliyet.com.tr/fibromiyalji-nedir-ne-degildir–pembenar-detay-genelsaglik-2812346/

http://www.turkiyehaberajansi.com/fibromiyalji-nedir-ne-degildir/114903/

http://www.e-havadis.com/fibromiyalji-nedir-ne-degildir-28573.html

http://www.gazeteekonomi.com/ekonomi/fibromiyalji-nedir-ne-degildir-h550570.html

https://www.haberzamani.net/haber/2139/fibromiyalji-nedir-iste-bilinmeyenler.html

https://www.haberportalim.net/haber/53706/fibromiyalji-nedir-iste-bilinmeyenler.html

https://www.yenigungazetesi.net/fibromiyalji-nedir-ne-degildir/39959/

http://www.avrasyahaber.net/haber_1032_fibromiyalji-nedir-veya-ne-degildir.html

Fibromiyalji nedir? Ne değildir?

http://iyigunhaberajansi.blogspot.com/2019/01/fibromiyalji-nedir-ne-degildir.html

KAYAK KAZALARINDAN VE YARALANMALARINDAN KORUNMANIN YOLLARI NELERDİR ?

Kayak kazalarından ve yaralanmalarından korunmanın 12 yolu

Kayak sezonunun açılmasıyla birlikte, maalesef kazalar ve sakatlıklar da başlıyor. Tecrübesiz kayakçılar için olduğu kadar, tecrübeli olanlar için de riskler aslında benzer oluyor. Hatta tecrübesiz olan kişiler, biraz daha dikkatli ve temkinlidirler. Kazalarda en sık rastlanılan nedenleri kayma tekniği veya ekipmanla ilgili yetersizlikler oluştururken; en çok sakatlanmaya uğrayan kısımlar diz, ayak bileği, omuz ve el bileği oluyor.

Konuya ilişkin değerlendirme yapan Therapy Sport Center’dan Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, şunları söyledi:

“Kayak sporu, kişilerin her sene büyüyen oranlarda ilgisini çekiyor. Ancak bu keyifli sporu, güvenli bir şekilde yapmazsak, maalesef çok ciddi sonuçlara katlanılması gerekebilir. Eğlenmek ve bazen sınırlarımızı zorlamamız keyiflidir, ama sağlığımızı korumamız ilk hedefimiz olmalıdır. Çünkü kayak kazaları, hafif burkulmadan kırığa kadar uzanan değişik şiddetlerde meydana geliyor” dedi.

Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, kayak kazaları ve sakatlıklarından korunmanın basit önlemleri olarak şunları açıkladı:

1)Fiziksel olarak mutlaka kuvvetli olmalıyız, kayak sezonu öncesi bacak kaslarımızı kuvvetlendirmek, hem bizi pistte daha dengeli yapar, hem de olası kaza durumlarında ciddi sakatlıklardan bizi korur.

2)Hafif ısınma hareketleriyle kaslarımızı aktiviteye hazırlamalıyız. Kaslarımızın sıcak durumda olması, olası kas gerginliklerini ve yaralanmalarını engelleyecektir.

3)Susuz kalmamaya önem vermeliyiz. Susuzluk fiziksel kapasiteyi düşürdüğü gibi endurans üzerinde de ciddi kayba sebep olur. Bu yüzden hem kayağa başlamadan, hem de kayak sırasında yeteri kadar su içtiğimizden emin olmalıyız.

4)Sezona yeni başlıyorsak, mutlaka önce basit pistlerden başlamalı ve daha sonra zor olanlara geçmeliyiz. Aylarca verilen boşluk, hem teknik olarak, hem de kaslarımızın uyumunda eksikliklere neden olabilir. Basitten başlamak riski oldukça azaltır.

5)Lift kullanmasını iyi bilmek, sakatlıkları önlemekteki diğer önemli bir faktördür. Liftlerde oluşan kayak yaralanmalarının %90’a yakını, liftten inerken yada binerken oluşmaktadır ve dikkatli olmak bunu engeller.

6)Kullanılan ekipmanın sağlamlığı, kazaları oluşmadan önlemedeki diğer önemli bir faktördür. İster kendinizin olsun, isterse kiralayın, mutlaka güvenli olup olmadıklarını her kullanımdan önce mutlaka kontrol edin.

7)Kayak sırasında yaralanma riskine karşı, pistte sizi gören biri olduğundan emin olun. Yaralanmalarda ilk müdahale ne kadar erken olursa, sakatlık oluşma riski de o kadar düşük olacaktır. Bu yüzden pistlerde yalnız kalmamaya dikkat edin.

8)Nasıl dengeli bir şekilde kayacağımızı bilmek kadar, nasıl düşüleceğini bilmek de çok önemlidir. Kayak sırasında oluşan bağ yırtıklarının en önemli sebebi, düşmemeye çalışmaktır. Güvenli bir düşüş, dengesiz bir şekilde ayakta kalmaya çalışmaktan çok daha güvenlidir.

9)Sınırlarımızı ve teknik eksikliliklerimizi bilip, seviyemize en uygun zorlukta pist seçmek, hem bizlerin hem de pistte kayan diğer kayakçıların güvenliği için önemlidir. Kendimizi zorlamak keyifli olabilir, ancak sağlığımızı korumamız ve diğer insanlara tehlike oluşturmaktan sakınmamız gereklidir.

Tüm önlemlere karşı, yine de düştük ve yaralandık, peki yapılması en acil 3 şey nedir?

1)Eğer bir kanama yoksa, yaralanan kişiyi profesyonel yardım gelene kadar olabildiğince hareketsiz bırakmak gerekir. Bazen görünmeyen kırıklar veya bağ kopmaları, hareketle tamiri zor duruma gelebilirler.

2)En kısa sürede profesyonel yardım çağırmak gerekir. Artık tüm pistlerin ve otellerin acil yardım timleri var, o yüzden kayak öncesi acil müdahale numaralarını mutlaka telefonunuza kaydedin.

3)Yaralanan kişinin susuz kalmasını engellemek gerekir. Vücutta oluşacak dehidratasyon, kişinin hem soğuk toleransını düşürecek, hem de kaslarında gerginliğe neden olacaktır.

http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/saglik/kayak-kazalarindan-ve-yaralanmalarindan-korunmanin-yollari-nelerdir_27364.html

http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/saglik/kayak-kazalarindan-ve-yaralanmalarindan-korunmanin-yollari-nelerdir_27364.html

https://www.mynet.com/kayak-kazalarindan-ve-yaralanmalarindan-korunmanin-yollari-nelerdir-110104664486

http://www.milliyet.com.tr/kayak-kazalarindan-ve-pembenar-detay-egzersizler-2800970/

https://www.turizmguncel.com/sektorhaber/kayak-kazalarindan-ve-yaralanmalarindan-korunmanin-12-yolu

https://www.turizminsesi.com/haber/kayak-kazalarindan-ve-yaralanmalarindan-korunmanin-yollari-nelerdir-24442.htm

https://www.haberportalim.net/haber/53594/kayak-kazalarindan-ve-yaralanmalarindan-korunmanin-yollari-nelerdir.html

 

 

ÇALIŞAN KADINLARDA OLUŞAN, AYAK VE AYAK BİLEĞİ SORUNLARINA KARŞI 7 ÖNERİ

 

  • 13 Aralık 2018

Çalışan kadınlarda oluşan, ayak ve ayak bileği sorunlarına karşı 7 öneri

Çalışan kadınların, ayak ve ayak bileği şikayetleri, sadece gün sonunda hafif şişme veya renk değişikliği ile sınırlı değil.Uygun olmayan ayakkabı seçimi, çok fazla ayakta kalmak, egzersiz eksikliğine bağlı kilo alımı ve kuvvet kayıpları, kişinin aktivitelerini zamanla kısıtlar ve ileri yaşlarda diz problemlerine sebep olabilir.

Konuya ilişkin değerlendirme yapan Therapy Sport Center’dan Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, şunları söyledi:
“Yüksek topuklu ayakkabılar, vücut ağırlığının topuk ve ayak parmak diplerine binmesine sebep olur ve ayak tabanını gereksiz yere gerer ve zamanla ağrıya sebep olacaktır. Günde, 10-12 saatlik kullanım uygun değildir, ancak sosyal zorunluluk hallerinde günde 4-5 saat tolere edilebilir. Ayrıca ayak bileği sorunları, diz ve bel mekaniği için çok büyük önem taşır, zamanla ciddi sorunlar oluşabilir, gerek ayak bileği ve gerekse diz operasyonuna dahi neden olabilir” dedi.

Peki, bu sorunlarla karşılaşmadan ya da daha başındayken ne gibi önlemler bizi daha ciddi sağlık sorunlarından koruyabilir?Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, bu konuda yapılabilecek basit öneriler hakkında şunları anlattı:

1)Erkeklere oranla, ayak ve ayak bileği problemleri kadınlarda daha sık görülmektedir. Bu nedenle son yıllarda piyasaya çıkan kadınlar için ortopedik ayakkabılar, aslında erkek ayakkabılarının kadınlara uyarlanmış şeklidir. Demek ki, şık ama rahatsız ayakkabılar yerine, ayağımızı daha iyi koruyan ayakkabılar kullanmak önemlidir.
2)Gün içerisinde özellikle masa başında çalışan ve aktivitesi azalmış kadınların, gerek kilo almaları, gerekse bacak toplardamarları ve kaslarında sorunlar oluşmaktadır. Her 1 saat veya 1,5 saatte bir yapılacak olan 5 dakikalık yürüyüşler, bu sıkıntıları oldukça azaltabilir.
3)Özellikle kalabalık şehirlerde, toplu taşıma kullanan kadınların ayakta durma süreleri çok uzun olabiliyor. Eve dönüşte yapılacak, basit sıcak-soğuk su banyosu, hem ağrıları alacak, hem de şişliğe engel olacaktır.
4)En azından hafta sonları çıplak ayak olarak toprak yada çimlerde yapılacak kısa yürüyüşler, hem tüm hafta boyunca ayakkabılara sıkışıp kalmış ayakları rahatlatır, hem de ayak bileği kaslarına iyi bir egzersiz olur.
5)Düzenli olarak spor yapamıyor olsak bile, sabah ve akşamları ayak kaslarımıza yapacağımız kısa süreli germeler veya masaj uygulamaları, hem ayak tabanımızdaki baskıyı azaltır, hem de kaslara binen yükleri dengeleyecektir.
6)Eğer ayak tabanımızda düz tabanlık veya cavuş deformitesi gibi sorunlar var ise, kişiye özel tabanlıklar kullanarak, ayak bileği eklemini ve parmak eklemlerini korumak şarttır. Ayrıca, bu deformitelere özel, egzersizlerde mutlaka yapılmalıdır.
7)Ayağınızda eğer hissizlik, kuvvetsizlik veya aşırı ağrı hissediyorsanız, çok zaman kaybetmeden profesyonel yardım için başvurmak gerekiyor. Bu nedenlerin altında sinir sıkışıklı romatizmal problemler, eklem kıkırdak problemleri olabilir ve erken teşhis her zaman iyileşmenin en bilinen anahtarıdır.

Sağlıklı ayakların insan psikolojisini rahatlattığı ifade eden Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, bu nedenle dünyanın birçok bölgesinde ayak masajının hayatın olmassa olmazları arasına girdiğini de sözlerine ekledi.

http://www.pudra.com/saglikli-yasam/saglik/ayak-ve-ayak-bilegi-sorunlarina-karsi-7-oneri-28661.htm

http://www.turkiyehaberajansi.com/calisan-kadinlarda-olusan-ayak-ve-ayak-bilegi-sorunlarina-karsi-7-oneri/114698/

http://www.dunyainsaat.com.tr/haber/calisan-kadinlarda-olusan-ayak-ve-ayak-bilegi-sorunlarina-karsi-yedi-oneri/29505

https://www.hurses.com.tr/gundem/calisan-kadinlarda-ayak-sorunlarina-karsi-7-oneri/haber-23414

http://www.kobipostasi.net/arsivler/109259

https://www.haberplus.net/haber/24399/calisan-kadinlarda-olusan-ayak-ve-ayak-bilegi-sorunlarina-karsi-7-oneri.html

https://nefesblog.blogspot.com/2018/12/calsan-kadnlarda-olusan-ayak-ve-ayak.html

http://www.avrasyahaber.net/haber_968_calisan-kadinlarda-olusan-ayak-ve-ayak-bilegi-sorunlarina-karsi-7-oneri.html

http://www.milliyet.com.tr/calisan-kadinlarda-olusan-ayak-ve-pembenar-detay-kadinsagligi-2793233/

https://www.sabah.com.tr/galeri/kadin/calisan-kadinlarda-ayak-bileginde-olusan-sorunlara-7-etkili-cozum

https://www.sabah.com.tr/galeri/kadin/calisan-kadinlarda-ayak-bileginde-olusan-sorunlara-7-etkili-cozum

https://www.yenisafak.com/calisan-kadinlarda-olusan-ayak-ve-ayak-bilegi-sorunlarina-karsi-7-oneri-h-3414540

https://blogerzehra.blogspot.com/2018/12/calsan-kadnlarda-olusan-ayak-ve-ayak.html

Çalışan kadınlarda oluşan, etap ve ayak bileği sorunlarına karşısında 7 önerge

https://www.elmaelma.com/haber/ayak-bilegi-agrisi-neden-olur-uzun-sure-topuklu-ayakkabi-giyerseniz/5c10b8a87610873b1919dc14

http://www.safagindunyasi.com/2018/12/calisan-kadinlarda-olusan-ayak-ve-ayak-bilegi-sorunlari.html

SPOR SALONLARINDA 7 BÜYÜK HATA

Spor salonlarında yapılan hatalar hakkında bilgi veren Therapy Sport Center’dan Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, şunları söyledi:

“Modern dünyada insanlar, saha sporlarından hem sakatlık riskinin fazla olması, hem de yeterli sportif alan bulunamaması nedeniyle uzaklaşıp, kendilerini spor salonlarına bağladılar. Bu salonlarda çocukluktan beri sporu bir yaşam şekli olarak bilen insanlar ile, sonradan hayatlarına sokup aceleci bir ilerleme peşinde olanlar karışık halde bulunmaktadır. Eğitmenler her ne kadar iyi olsalar da, bazı hataları maalesef gözden kaçırmaktadırlar” dedi.

Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, hatalar hakkında şunları söyledi:

1-Gerçekçi hedefler belirlememek hata olur.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sonradan spora başlayan insanların en temel hatası, en kısa sürede en uygun fiziksel ve kondisyon şartlarına ulaşma isteğidir. Halbuki, spor uzun süreli disiplin ve uygun yönlendirme isteyen bir olaydır.

2-Acı yoksa gelişim olmaz, demek hata olur.

Eğer yaptığınız antrenman sizde ağrıya sebep oluyorsa, arkasından sakatlık gelişmesi büyük ihtimaldir. Çünkü, ağrı vücudun savunma mekanizmalarından birisidir ve size o bölgenin aşırı yüklendiği bilgisini vermektedir.

3-Sağlık için yapılan sporla, fiziksel görünüm için yapılan spor arasında kalmak, hata olur. Özellikle erken 30’lu yaşlarla, 40’lı yaşlarda yapılan en büyük hata maalesef budur. Spor temelde insanın zinde kalması için yapılan bir disiplindir ve ancak fiziksel şekillenme bunun sonucu olarak ortaya çıkacaktır.

4-Kilo kaybı da sağlamak için beslenmenin bozulması, hata olur.

Spor şüphesiz ki zayıflamak için temel gereksinimlerden birisidir, ancak yoğun yapılan sporla kaybedilen güç ve enerji için uygun diyette şarttır. Özellikle, sadece protein üzerinden beslenmek ve vücudun gereksinim duyduğu diğer besinleri göz ardı etmek, büyük bir hata olur.

5-İleri yaşlarda yapılan ağırlık antrenmanları, hata olur.

İleri yaşlarda yapılan ağırlık antrenmanları, özellikle omurganın üzerinde ciddi baskı oluşturmakta ve geri dönüşü zor olan problemler ortaya çıkartabilmektedir. Bu yaş grubu için en uygun olanı, düşük ağırlıkla çoklu tekrar çalışmaları yapmalarıdır.

6-Spora başlamadan önce fiziksel bir değerlendirmeye girmemek, hata olur.

Pek çok insan, gündelik hayatta farkında olmadığı, ancak zorlayıcı şartlarda ortaya çıkabilen fiziksel sorunlarının farkında değildir. Bu sorunlar kan basıncı, şeker veya kalp kaynaklı olabilir ve geri dönüşümsüz sorunlara sebep olabilirler.

7-Hızlı ilerleme için steroid benzeri ilaçlara yönelmek, hata olur.

Maalesef bu da az görünen bir olay değildir. Çalışarak ilerlemeyeceğini düşünen insanlar, bu tür kısa yollara meyletmektedirler. Bu da sonuçta sağlıkları üzerinde çok ciddi tehlike oluşturmaktadır.

Therapy Sport Center’dan Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, sözlerini şöyle tamamladı: “Sonuçta şunu bilmeliyiz ki, spor salonları bir yarış alanı değildir, her insanın başka fiziksel kapasitesi ve şekli vardır. Tek hedef, sağlıklı kalmak için sağlıklı olarak yapılan spor olmalıdır” diye konuştu.

http://m.milliyet.com.tr/spor-salonlarinda-yapilan-7-buyuk-pembenar-detay-egzersizler-2773904/

https://www.mynet.com/spor-salonunda-en-sik-dustugumuz-yanlislar-110104518850

https://www.cnnturk.com/saglik/spor-salonlarinda-en-sik-bu-hata-yapiliyor

https://www.yenisafak.com/spor-salonlarinda-yapilan-7-buyuk-hata-h-3407134

http://www.faydalibilgiarsivi.com/yazi-spor-salonlarinda-yapilan-7-buyuk-hata-207438.aspx

Sağlıkta şiddete hayır ve haberler… (08.11.2018)

https://www.haberler.com/spor-salonlarinda-yapilan-7-buyuk-hata-11413662-haberi/

https://www.aydinpost.com/spor-solanlarinda-en-sik-yapilan-7-hata-465259h.htm

https://www.sondakika.com/haber/haber-spor-salonlarinda-yapilan-7-buyuk-hata-11413662/

https://www.saglikhaberleri.com/spor-salonlarinda-yapilan-7-buyuk-hataya-dikkat/

https://www.posta.com.tr/spor-salonlarinda-en-sik-yapilan-7-hata-2065347

Spor salonlarında yapılan 7 büyük hata

https://www.msn.com/tr-tr/yasam/yeni/spor-salonlarında-en-sık-yapılan-7-hata/ar-BBPtNcm

https://iyigunhaberajansi.blogspot.com/2018/11/spor-salonlarnda-yaplan-7-buyuk-hata.html

https://nefesblog.blogspot.com/2018/11/spor-salonlarnda-yaplan-7-buyuk-hata.html

https://meydan.com.tr/yasam/mutfak/spor-salonlarinda-yapilan-7-buyuk-hata/

 

 ÇOCUKLARIMIZI KAMBURLUKTAN KORUMANIN 7 PÜF NOKTASI

  • 4 Ekim 2018

Okulların açılması ile birlikte çocuklarımıza binen yükler tekrar başladı,duruş bozuklukları içerisinde Skolyoz kadar farkında olunmasa da kamburluk ta çocuklarımızın omurga yapısını son yıllarda artan oranlarda etkilemektedir. Basit önlemlerle bu riskten korunmanın yolları ise,

1)Çocuklarımıza erken yaşlardan itibaren mutlaka spor alışkanlığı kazandırmak

2)Bilgisayar ve cep telefonu kullanımında postürünü korumasını öğretmek

3)Çalışma masasının ve koltuğunun yüksekliğini uygun şekilde ayarlamak

4)Okulda yada sporda eşyalarını mutlaka sırtına göre ayarlanmış sırt çantasıyla taşımak

5)Beslenme ve kilo sorunlarına dikkat etmek

6)Öğretmenlerinden okulda geçirdiği zaman için bu konularda destek ve yönlendirme istemek

7)Uygun yatak seçimi yapmak ve uyku düzenine dikkat etmek.

 http://www.milliyet.com.tr/cocuklari-kamburluktan-korumanin-7-pembenar-detay-cocuk-2745955

 https://www.sozcu.com.tr/2018/saglik/cocuklari-kamburluktan-korumanin-7-puf-noktasi-2636680

 http://www.pudra.com/anne-cocuk/annenin-not-defteri/cocugunuzun-kambur-olmasini-onlemenin-7-yolu-27735.htm

 https://www.sondakika.com/haber/haber-cocuklari-kamburluktan-korumanin-7-puf-noktasi-11252781/

 http://halktv.com.tr/cocuklari-kamburluktan-korumanin-7-puf-noktasi-337855

 http://www.egeolay.com/haber-cocuklarimizi-kamburluktan-korumanin-7-puf-noktasi-95862.html

 https://www.narinhaber.com/cocuklari-kamburluktan-korumanin-7-puf-noktasi.html

 https://www.yenikadin.com/cocuklari-kamburluktan-korumanin-7-puf-noktasi-11252781-haberi/

 https://www.enguzelelbiseler.com/cocuklarimizi-kamburluktan-korumanin-7-puf-noktasi

https://www.yenisafak.com/cocuklarimizi-kamburluktan-korumanin-7-puf-noktasi-h-3397062

SKOLYOZ(OMURGA EĞRİLİĞİ)

Skolyoz (omurga eğriliği) omurganın bir tarafa eğrilmesi ile oluşan bir deformitedir. Daha çok torakal yani sırt bölgesinde görülen bu eğriler rotasyon yani omurganın kendi etrafında dönüşünü de içererek üç boyutlu bir hal alır. En temel değerlendirme klinik muayene ve Cobb açısı ölçümü ile yapılır. 10 dereceden büyük Cobb açısı bir deformite olarak kabul edilir. Yapısal skolyoz omurganın etkilenen bölgesindeki bir ya da daha fazla segmentinde esneklik kaybına da sebep olur. En çok görülen tipi idiyopatik yani sebebi tam olarak bilinemeyen skolyozdur. Skolyoz hastalarının %80-%90’ı bu gruba girer. Doğumdan olacağın gibi ileriki yaslarda da ortaya çıkabilir. Geri kalan %10- %20 arasi hastalar ise bilinen sebelerden dolayı bu egriliklere sahiptir. Bu sebeplerin başında noropatik, nöromuskular problemler ve bazı sistemik hastalıklar gelir. Fonksiyonel skolyoz ise bazı hastalıklara ikincil olarak ortaya çıkan ve o hastalık ortadan kalktığında kendiliğinden düzelen vücudun kompansasyon ve koruma mekanizması sebebi ile olusan skolyozdur. Bu eğriliklerin varlığı dış görünüş olarak hastalarda negatif psikolojik etkilere de sebep olabilir. Bu nedenle skolyoz cogu zaman kozmetik bir deformite olarak da görülür. Ama sağlık üzerindeki fizyolojik etkileri de atlanmamalıdır. İleri derecelerdeki skolyoz hastalarında solunum güçlüğü ve ic organlarda problemler sıkça görülür.

Skolyoz tedavisinde en güncel yöntem 3 boyutlu terapi olan Schroth metodudur. Omurgadaki yana eğrilmeler (lateral fleksiyon) ve omurganin kendi etrafındaki dönüş hareketinin (rotasyon) pasif ve aktif düzeltmelerle azaltılması hedeflenir. Hastaya özel programlanan spesifik egzersizler, özel bölgesel nefes çalışmaları, mobilizasyonlar ve ev programı ile hasta bir terapi programına alınır. Schroth metodunda hasta ve terapistin birlikte işbirliği icinde çalışması çok önemlidir.

Klinigimizde skolyoz tedavisi uzman fizyoterapistler tarafından Schroth medodu ile üç boyutlu egzersiz ve manuel terapi ile kapsamlı bir sekilde yapılmaktadır.

 

TENİSÇİ DİRSEĞİ NEDİR NASIL ANLAŞILIR?

Tenisçi dirseği (lateral epikondilit) ön kolun, el ve kol kaslarının aşırı kullanılması sonucu oluşan ortaya çıkan bir sorundur. Tenisçi dirseği tabiri tenis oyuncularında sık rastlanan bir rahatsızlık olduğu için kullanılır. Raket sporları ile uğraşan sporcularda sık olarak ortaya çıkmasına rağmen, hastalık el bileği ile tekrarlayan ve zorlayıcı işleri yapan her kişide ortaya çıkabilir. Günde 2 saatten fazla zorlayıcı el bileği hareketeleri yapan tüm meslek gruplarında tenisçi dirseği görülebilir. Özellikle boyacılar, tesisatçılar, marangozlar ve hatta yoğun ev işi yapan ev hanımlarında da tenisçi dirseği sık olarak ortaya çıkar. Sık görüldüğü yaş aralığı 30-50 yaşları arasıdır.

Tenisçi dirseğinin görülen en yaygın belirtileri şunlardır:

  • Yavaşça artarak dirseğin dış kısmını saran ağrı. Sık görülmese de bazı durumlarda ani şiddetli ağrı görülür.
  • Nesneleri sıktığınızda veya el sıkıştığınızda artan ağrı
  • Bileğinizi güç kullanarak hareket ettirdiğinizde veya sabitleştirdiğinizde artan ağrı. Örneğin diş fırçasının ileri geri hareket ettirmek, kavanoz açma, alet kullanma ya da taşıma.

Eğer tanı konduysa ameliyatsız tedavisi şu şekildedir,

Ağrılar yeni başlamış ise; ilaç- buz ve istirahat tedavisi oldukça başarılıdır. Eğer bu yöntemler ile tedavi sağlanamaz ise özel dirseklik kullanımı- Atelleme yöntemleri- Fizik Tedavi uygulamalar(ESWT, masaj, ultrason vb.) veya enjeksiyon yöntemlerinden birisi ve birkaçı birlikte kullanılabilir. En az 6-8 ay süren tedavi sonrasında hastaların %5-10 u bu tedavi yöntemlerinden fayda görmediği için ameliyat edilmektedir. İlaç ve istirahat tedavisinden fayda görmeyen hastalara enjeksiyon tedavisi uygulanmaktadır. Enjeksiyon tedavisinde 2 yöntem ön plana çıkmaktadır. Birincisi steroid(kortizon)  enjeksiyonu yapmaktır. Bu yöntem çok uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bu yöntemin başarı oranı %40-60 aralığındadır. Bu yöntem aynı dirseğe 1-3 kez denenmektedir. İkinci enjeksiyon yöntemi ise PRP enjeksiyonudur.

Tenisçi Dirseğinden Korunmak Nasıl Korunulur?

Tenisçi dirseğinden korunmak için özellikle sık tekrarlanan hareketlerden kaçınmak en önemli çözüm yoludur. Geçmişte ev hanımlarının temizlik sonrasında uzun süre ara vermeden bez sıkmaları, erkeklerin uzun süre tornavida kullanması en önemli nedenler arasında yer alırken; günümüzde uzun süreli mouse kullanılması ve bu mouse’un çok sıkı kavranarak tutulması en önemli nedenlerden biri halini almıştır, ayrıca tenis sporuna olan ilginin her geçen gün artması sonucu amatör sporcuların uzun sure uygun olmayan raket ile vuruş yapılaması günümüzde en önemli nedenler arasında yer almaktadır.

Korunmak için özellikle Mouse kullanımı sırasında ;

  • Mouse un çok sıkı tutulmaması,
  • Küçük Mouse kullanımından kaçınılması, hatta avuç içini dolduracak büyüklükte Mouse kullanılması,
  • Yapılan işe belirli periyotlar halinde ara verilmesi.

Amatör sporcularda:

1-Kolay kavranabilen ,

2-Çok sert olmayan kaliteli raketlerin kullanılması tenisçi dirseğine yakalanma sıklığını azaltmaktadır.

Uzm.Fzt Altan YALIM

 

13.03.2019

DİZ AĞRISINDA DOĞRU BİLİNEN 9 YANLIŞ

Diz ağrıları, genellikle 40 yaş üstü bireyler ve sporcuların yaşadığı en genel iskelet sistemi sorunlarındandır.

Diz ağrılarının nedenlerini anlatan Therapy Sport Center’dan Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, şunları söyledi:

“Bu ağrılara yaş, kilo, romatizmal hastalıklar, aşırı sportif zorlamalar veya kalıtsal sorunlar neden olabilir. Yaş ve kilo, diz kıkırdağında yumuşama ve zorlanma neticesinde aşınmaya sebep oldukları için bilinen en genel nedenlerdir, denilebilir. Bu rahatsızlıkların nedeni tek olmadığı için de, tedavilerinde farklı yollar izleniyor. İyi teşhis, tedavinin en önemli ayağıdır ve bu yüzden mutlaka uzman görüşü alınmalı ve tedavi planlanmalıdır” dedi.

 

Orta süreli ağrılar için uzman görüşü alınarak gerekli tedaviye başlanılması gerektiğinin altını çizen Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, diz ağrısında genel olarak yapılan yanlışlara değinerek şunları belirtti: 

 

 

1-Yanlış: Her diz ağrısının nedeni aynıdır.

1-Doğru: Her diz ağrısının nedeni aynı değildir ve bu nedenle tedavilerde de farklılıklar görülebilir. Örneğin, her sorunun ilk tedavisi soğuk yada sıcak uygulamalar değildir, bazen sadece istirahat etmek bile sorunu çözebilir.

 

2-Yanlış: Menisküs veya bağ yaralanmaları sadece sporcularda görülür.

2-Doğru: Menisküs veya bağ yaralanmaları sadece sporcularda görülür fikri de, bir başka yanlış düşüncedir. Özellikle menisküs sorunları, menopoz sonrası kadınların yaklaşık %30’nda görülen bir sorundur. Benzer şekilde, bağ yaralanmaları da görülebilmektedir.

 

3-Yanlış: Ağrı kesicilerin kullanımı ağrıları engeller.

3-Doğru: Ağrı kesicilerin kullanımı ağrıları engeller görüşü de, yanlış olmasa da eksiktir. Diz sorunlarına neden olan asıl soruna yönelik tedavi uygulanmazsa, zamanla bu ilaçlar da etkisiz kalacaklardır.

 

4-Yanlış: Kuvvetlendirirsem geçer.

4-Doğru: Kuvvetlendirirsem geçer düşüncesi de, benzer şekilde eksiktir. Kuvvetlendirme, tedavinin bölümlerinden birisi olsa da, yapılan egzersiz programı uzman tarafından hazırlanmadıysa, zorlamamamız gereken açılarda egzersiz yapmak olayı daha da vahim hale getirebilir.

 

5-Yanlış: Topuklu ayakkabı rahatlatır.

5-Doğru: Topuklu ayakkabı rahatlatıyor düşüncesi de, bir başka yanlıştır. Topuklu ayakkabılar, yükü diz önüne bindirmeleri sebebiyle bazen dizin iç tarafındaki ağrıları rahatlatabilse de, zamanla ön diz ağrılarına sebep olabilirler.

 

6-Yanlış: Dizi korumak için dizlik kullanılır.

6-Doğru: Dizi korumak amacıyla bilinçsizce kullanılan dizlikler de, zamanla diz kaslarında kuvvetsizliğe sebep olup, yükün ekleme daha çok binmesine ve durumun daha da zorlaşmasına yol açar.

 

7-Yanlış: Merdiven çıkmak diz kaslarını kuvvetlendirir.

7-Doğru: Merdiven çıkmak diz kaslarını kuvvetlendirir düşüncesiyle devamlı merdiven kullanmakta, özellikle diz kapağının arkasındaki kıkırdakta aşınmaya neden olarak, ön diz ağrısına sebep olabilir.

 

8-Yanlış: Gencim dizlerimde sorun olmaz.

8-Doğru: Gencim dizlerimde sorun olmaz düşüncesi de, doğru değildir. Özellikle aşırı ağırlık çalışan gençlerde de, gerek yumuşak doku, gerekse de kıkırdak zorlanmaları sıklıkla görülmektedir.

 

9-Yanlış: Profesyonel spora yönelmiş çocuklarda ortaya çıkan ağrı, büyüme ağrısıdır.

9-Doğru: Profesyonel spora yönlenmiş 12-16 yaş grubunda ortaya çıkan ağrılar, büyüme ağrıları denilerek, göz ardı edilebilmektedir. Ancak bu gruptaki diz ağrılarının nedeni, genellikle kas kemik bağlantısında ortaya çıkan zorlanmadır. Tedavisi uygun şekilde yapılmazsa, spordan kopuşla sonuçlanabilir. 

http://www.milliyet.com.tr/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-pembenar-detay-genelsaglik-2840473/

http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/saglik/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis_28069.html

https://www.haberzamani.net/haber/2548/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis.html

http://www.kobipostasi.net/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis/

http://www.dunyainsaat.com.tr/haber/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis/30557

https://gozlemgazetesi.com/HaberDetay/274/1111465/diz-agrisi-nedenleri-tedavisi-diz-agrisi-icin-dogru-bilinen-9-yanlis.html

http://www.gazeteekonomi.com/saglik/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis-h557629.html

https://kadikoygazetesi.com/66312-diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis

https://kartalgazetesi.com/59112-diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis

https://erzurumhabergazetesi.com/85474-diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis

https://www.haberx.com/post/88715/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis

https://www.enguzelelbiseler.com/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis/

http://www.safagindunyasi.com/2019/03/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis.html

https://nefesblogger.blogspot.com/2019/03/diz-agrsnda-dogru-bilinen-9-yanls.html

http://www.criturk.com/haber/saglik/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis-82221

Diz ağrısında doğru bilinen 9 yanlış

Diz ağrısında doğru bilinen 9 yanlış

https://www.haberzamani.net/haber/2548/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis.html

https://www.sabah.com.tr/saglik/2019/03/11/diz-agrisinda-dogru-bilinen-yanlislar-bakin-neler

https://www.mynet.com/diz-agrisinda-dogru-bilinen-yanlislar-nelerdir-190101143722

 

 

TOPUK DİKENİ TEŞHİS VE TEDAVİSİNDE ÖNEMLİ 8 MADDE

Topuk Dikeni, topuk kemiğinin alt yüzünde kalsiyum depolanması sonucu bir çıkıntı sonucu oluşan, ayak altındaki kasları örten zarın topuk altında yapışma yerinde ağrı ve hassasiyetle kendini gösteren ve zamanla yürümeyi kısıtlayan ciddi bir ortopedik sorundur.

Tüm ortopedik sorunlarda olduğu gibi “topuk dikeni”nde erken teşhis ve uygun tedavinin öneminin altını çizen Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, gerek teşhis gerek tedavide dikkat edilmesi gereken maddelere ilişkin şunları söyledi:

1)Eğer topuk altında çivi batmasına benzeyen ve zamanla şiddeti artan bir sıkıntınız varsa, hemen bir uzmana danışın. Her türlü sağlık sorununda olduğu gibi bu durumda da erken teşhis tedaviyi kolaylaştırır.

2)Topuk dikeni özellikle sabahları ilk ayağa kalkılmasını zorlaştırır ve ağrı sadece topukta değil, tüm ayak altında görülebilir. Yumuşak tabanlı terlikler giymek, bu ağrıların kötüleşmesini bir nebze durdurabilir.

3)Ayak röntgeninde genellikle topuk altında bir çıkıntı oluşumu görülür ve operasyon olmadan bu çıkıntı tedavi edilemez. Ancak, topuk dikeni vakalarının sadece  %1’inde operasyona gidilir, vakalar genellikle gerek ilaç, gerekse fizik tedavi ile sağlıklarına kavuşurlar.

4)Ciddi ağrılı durumlarda ağrı bölgesine enjeksiyon yapılabilir ve bu tedavi olayın şiddetine göre kalıcı yada geçici bir rahatlama sağlayabilir.

5)Kilo ve hareketsizlik pek çok ortopedik sorunda olduğu gibi olayın gidişatını olumsuz olarak etkiler. Uygun ayakkabı seçimi de çok önemlidir. Tabanı sert ve dar ayakkabılar, özellikle gün boyu ayakta çalışmak zorunda olan hastalarda ağrıyı katlanılması zor hale getirebilir.

6)Masaj ve buz uygulamaları da topuktaki hassasiyeti azaltabilir. Ayak tabanı germe ve kuvvetlendirme egzersizleri de önemlidir. Bu egzersizlerden sonra mutlaka 15 dakikalık buz uygulaması yapılmalıdır.

7)ESWT (şok dalga tedavisi) son yıllarda topuk dikeni tedavisinde en etkili yöntem olarak geliştirilmiştir. Hastaların anlayışlarının aksine, bu tedavi topuktaki sivrileşmeyi kırmaz, ama bölgenin kanlanması için gerekli ortamı oluşturur.

8)Yürüme analizi sonucu kişiye özel yapılan tabanlıklar, hem olayın seyrinin kötüleşmesini durdurmada, hem de tekrarlamasını engelleme de en etkili yöntemlerdendir.

http://www.milliyet.com.tr/topuk-dikeni-teshis-ve-tedavisinde-pembenar-detay-genelsaglik-2852077/

https://www.aydinlik.com.tr/topuk-dikeni-teshis-ve-tedavisinde-onemli-8-madde-saglik-nisan-2019

http://www.turkiyeaktuel.com/topuk-dikeni-teshis-ve-tedavisinde-onemli-8-madde/

http://www.turkiyehaberajansi.com/topuk-dikeni-teshis-ve-tedavisinde-onemli-8-madde/115337/

https://www.yenigungazetesi.net/topuk-dikeni-teshis-ve-tedavisinde-onemli-8-madde/41821/

http://www.criturk.com/haber/saglik/topuk-dikeni-teshis-ve-tedavisinde-onemli-8-madde-85578

https://www.binbon.com/topuk-dikeni-teshis-ve-tedavisinde-onemli-8-madde/

https://iyigunhaberajansi.blogspot.com/2019/04/topuk-dikeni-teshis-ve-tedavisinde.html

http://www.gencpolitik.com/topuk-dikeni-teshis-ve-tedavisinde-onemli-8-madde-22119h.htm

http://www.avrasyahaber.net/haber_1150_topuk-dikeni-teshis-ve-tedavisinde-onemli-8-madde.html

 

YAZ DÖNEMİNDE SPOR SAKATLIKLARINI ÖNLEMENİN 8 ALTIN KURALI

Uzun ve çoğu zaman spordan uzak geçen kış döneminin bitmesiyle beraber, birçoğumuz gerek kış döneminde alınan kilolardan kurtulmak, gerekse de yazın bize verdiği enerjiyi kullanmak için tekrar spora döndük.

Yaz dönemindeki spor sakatlıklarının önlemesi hakkında bilgiler veren Therapy Sport Center’dan Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, şunları söyledi:

“Havaların düzelmesi ve yaz sporlarının başlamasıyla birlikte, gerek belediyelerin hazırladığı spor aletleri, gerekse de  halı sahalar, tenis kortları özlemle spora saldıran insanlarımız ile doluyor. Unutmayın, spor bizi canlı, enerjik ve genç tutar, ancak biz bedenimizi yeteri kadar dinlemezsek, maalesef özlemle beklediğimiz yaz dönemimizi de kabusa çevirebilir” dedi.

 

Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, sağlıklı bir yaz dönemi geçirilirken, spor sakatlıklarının önlenmesi için dikkat edilmesi gereken basit noktalara ilişkin şunları anlattı:

1-Yaz döneminde yapılan en kolay spor, deniz kenarlarında yada parklarda yapılan uzun yürüyüşlerdir. Bu yürüyüşler her ne kadar masum görünseler de, eğer uygun ayakkabı seçimi yapmadıysanız veya tempoyu yavaş yavaş artırmak yerine yüksek tempolu yürüyüşle başladıysanız, gece kas kramplarına yada ayak bileği sıkıntılarına davet çıkartıyorsunuz demektir. Tabanı yumuşak yürüyüş ayakkabıları seçimi ve gerek tempoyu, gerek mesafeyi günlük olarak arttırmak bu riski ortadan kaldıracaktır.

2-Kış kiloları, tatile gitmeye hazırlanan bizlerin en büyük kabusları arasındadır. Bu nedenle, hem ağır diyet, hem de aşırı spora yönlenmeye çalışan insanlarımız, kardiyovasküler risklere davetiye çıkarabilirler. Kilolar sorundur, ama özellikle susuz kalmış bir vücut, hem sakatlıklar açısından, hem de kalp sağlığı açısından ciddi riskler ortaya çıkartır. Günlük sıvı alımını kontrol etmek, bizi bu riskten uzaklaştırır.

3-Uzun bir dönem hareketsiz kalan gerek bacak, gerekse de kol kasları, adale sorunları için savunmasızdır. Spora başlamadan önce yapılacak 2-3 dakikalık basit germe egzersizleri, bizi bu riskten de uzaklaştırır.

4-Takım sporları özellikle de haftada bir yapılan halı saha maçları, en çok sakatlık olaylarının yaşandığı spor aktivitesidir. Gerek saha şartlarının uygun olmaması, gerek haftada bir yapılan aşırı zorlayıcı bir aktivite olması bunun en belirgin sebepleridir. Hafta 2-3 gün yapılacak orta mesafe yürüyüşleri ve germe egzersizleri, sizi bu sakatlıklardan yüksek oranda koruyacaktır.

5-Eğer yaz döneminde ağırlık çalışmalarına başladıysak, prensip olarak gün aşırı yapmalı ve her çalışmada değişik adale gruplarını çalıştırmalıyız.

6-Spor sırasında aşırı yorgunluk yada zorlanma hissediyorsak, bir süre ara vermemiz sağlığımız için daha uygun olabilir.

7-Deniz sporları her ne kadar çekici olsa da, maalesef en ciddi sorunlar bu sporlarda olmaktadır. Eğer tekniğimize yeteri kadar güvenmiyorsak uzun mesafeli yüzmeden yada tansiyon veya kalp şikayetlerimiz varsa güneşte aşırı kalmaktan sakınmalıyız.

8-Son olarak, spora başlarken bedeni ısındırmak ne kadar önemli ise, spor sonrasında da yapılacak 2 dakikalık soğuma egzersizleri ve germeleri bizi sonraki güne hazırlayacaktır.

http://www.milliyet.com.tr/pembenar/yaz-doneminde-spor-sakatliklarini-onlemenin-8-altin-kurali-2898222

http://mahmure.hurriyet.com.tr/saglik/genel-saglik/spor-sakatliklarini-onlemenin-8-altin-kurali_1125992

https://doktorunuz.tv/yaz-doneminde-spor-sakatliklarini-onlemenin-8-altin-kurali/

http://www.turktime.com/haber/yaz-doneminde-spor-sakatliklarini-onlemenin-8-altin-kurali/508269

https://haberem.com/spor-sakatliklarini-onlemenin-8-altin-kurali/

http://www.dunyainsaat.com.tr/haber/yaz-doneminde-spor-sakatliklarini-onlemenin-sekiz-altin-kurali/32080

http://www.turkchem.net/8-altin-kurali-ile-yaz-doneminde-spor-sakatliklarini-onleyebilirsiniz.html

https://www.enguzelelbiseler.com/yaz-doneminde-spor-sakatliklarini-onlemenin-8-altin-kurali/

http://objektifturkiye.com/yaz-doneminde-spor-sakatliklarini-onlemenin-8-altin-kurali/44841/

https://www.umraniye34.com/yaz-doneminde-spor-sakatliklarini-onlemenin-8-altin-kurali/uzman-fizyoterapist-altan-yalim-min/

https://www.cekmekoy34.com/yaz-doneminde-spor-sakatliklarini-onlemenin-8-altin-kurali.html

http://biricitinyeri.blogspot.com/2019/07/yaz-doneminde-spor-sakatlklarn.html

https://iyigunhaberajansi.blogspot.com/2019/07/yaz-doneminde-spor-sakatlklarn.html

 

OKULLAR BAŞLADI , ÇOCUKLARDAKİ DURUŞ BOZUKLUKLARINI ENGELLEMENİN 7 ANAHTAR YOLU

Uzun bir yaz dönemi sonrasında, okullar ders başı yaptı. Yaz döneminde gerek deniz, gerekse de havuzlara girip, sırtlarındaki kış yorgunluğunu atan çocuklarımız, tekrar ağır sırt çantalarının altına ve okullarda sanki her çocuk aynı uzunlukta ve kilodaymış gibi yapılmış tek tip sıralarına geri döndüler. Gerçi yaz döneminde de, telefonlar yada tabletler, yine omurgalarına sorun yaratmaya devam etti ve maalesef bundan sonraki kuşaklar bundan kurtulamayacaklar.

Çocuklarda duruş bozukluğu hakkında bilgiler veren Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, şunları söyledi:

“Teknolojinin günlük hayatı kontrolü altına aldığı, sokakta oynayan değil evde zaman geçiren çocukların yetiştiği, besinlerin maalesef doğallıktan uzaklaştığı dönemde, ebeveyn olmak gerçekten zor. Çocuklarımıza, bu konuda uyarıları yaparken hepimiz zorlanıyoruz, ancak Atatürk’ün deyimiyle ‘sağlam kafanın sağlam vücutta bulunduğunu’ unutmadan, onlar için en iyisini istemeli ve kararlı olmalıyız” dedi.

Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, çocuklarımızdaki duruş bozukluklarını engellemenin yolları hakkında şunları anlattı: 

1-Çocuklarımızı, mutlaka sırt çantalarını düzgün olarak takmaya alıştırmalıyız. Tek omuzda taşınan çantalar, omurgada uygun olmayan zorlanmaya ve eğriliğe yol açacaktır.

2-Çantalarını okula hazırlamak, her ne kadar çocuklarımızın görevi olsa da, arada bir kontrol edip, zaten ağır olan çantaları, gerek olmayan kitaplarla daha da ağırlaştırmamalarına dikkat etmeliyiz.

3-Mutlaka itiraz edeceklerdir, ancak gerek sandalyede, gerekse koltukta oturma veya ders çalışma sırasındaki duruşlarını sözel yönlendirmeler ile düzeltmeyi bırakmamalıyız

4-Okulda, bir spor dalına girmesi önemlidir ve eğitmenlerinden destek almalıyız. Bu hem vücut kompozisyonlarının uygun gelişimini sağlar, hem de kas ve denge sistemlerini geliştirir.

5-Her ne kadar okullardaki masa ve sandalye yüksekliklerini düzeltemesekte, ev ortamında kullandığı masa ve sandalyesini boyuna ve kilosuna göre seçmeliyiz.

6-Günü ayakta geçiren çocuklarımızın, ayakkabı seçimleri ve ayak tabanı değerlendirmeleri önemlidir. Düz tabanlık çok yaygındır ve gerek bel, gerekse de omurgada duruş problemlerinin en etkili sebeplerindendir.

7-Beslenme ve kilo kontrolü de, gelişmekte olan çocuklarımızdaki en önemli konulardandır. Aşırı kilo yada aşırı zayıflık, tek yönlü beslenme, süt ve süt ürünlerinden kaçınma, günümüzde çok görülen ve sağlıklı büyümeyi çok etkileyen etmenlerdir. Bu konuda, ebeveyn olarak dengeyi sağlamak, bizlerin en önemli görevlerindendir.

https://www.cnnturk.com/saglik/cocuklardaki-durus-bozukluklarini-engellemenin-7-yolu

 

http://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/cocuklardaki-durus-bozukluklarini-engellemenin-7-yolu-6031821

 

https://www.yenisafak.com/hayat/cocuklardaki-durus-bozukluklarini-engellemenin-7-anahtar-yolu-3505732

 

https://www.haberherdakika.com/saglik/cocuklardaki-durus-bozukluklarini-engellemenin-7-yolu-h23734.html

 

https://www.bursadabugun.com/galeri/haber/cocuklardaki-durus-bozukluklarini-engellemenin-yollari-61717/

 

http://www.turktime.com/haber/cocuklardaki-durus-bozukluklarini-engellemenin-7-anahtar-yolu/517733

 

https://www.yenigungazetesi.net/okullar-basladi-cocuklardaki-durus-bozukluklarini-engellemenin-7-anahtar-yolu/45224/

 

http://www.gazeteekonomi.com/genel/cocuklardaki-durus-bozuklugunu-boyle-engelleyin-h578164.html

 

http://objektifturkiye.com/okullar-basladi-cocuklardaki-durus-bozukluklarini-engellemenin-7-anahtar-yolu/51653/

 

http://www.avrasyahaber.net/cocuklardaki-durus-bozukluklarini-engellemenin-7-anahtar-yolu/

 

https://www.enguzelelbiseler.com/okullar-basladi-cocuklardaki-durus-bozukluklarini-engellemenin-7-anahtar-yolu/

 

https://www.alemihaber.com/cocuklardaki-durus-bozukluklarini-engellemenin-7-anahtar-yolu-569344

 

http://www.kobipostasi.net/cocuklardaki-durus-bozukluklarini-engellemenin-7-anahtar-yolu/

 

http://www.gazeteekonomi.com/genel/cocuklardaki-durus-bozuklugunu-boyle-engelleyin-h578164.html

 

 

SKOLYOZ TEDAVİSİNDE, SON DERECE ETKİLİ EGZERSİZ YÖNTEMLERİ GELİŞTİRİLMİŞTİR.

 

UZMANLAR UYARIYOR: “YÜZME VE PİLATES , SKOLYOZU TEDAVİ ETMEZ

 

Skolyoz, omurganın yana doğru açılaşması veya eğrilmesi olarak basitçe tanımlanabilir. Bu eğrilik, genellikle ergenliğe girişteki ani büyüme döneminde oluşabiliyor. Günümüze kadar toplumun %3’ünde görülürken, ileri dönemde bu oran gençlerde gün geçtikçe azalan aktivite eksikliği sonucu, gövde kaslarının zayıflaması ile artma eğilimi gösterebilir. Skolyoz, aynı zamanda bir duruş bozukluğudur.

Skolyoz tedavisi hakkında bilgiler veren Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, şunları söyledi:

Tedavide, korse kullanımı, terapatik egzersizler, duruş eğitimi veya bazı ciddi durumlarda ameliyata giden bir süreç izleniyor. Son dönemlerde, Skolyoz tedavisi ile ilgili son derece etkili egzersiz yöntemleri geliştirilmiştir. Scroth yöntemi ve benzeri bu yöntemler, skolyoz tedavisinde çığır açabilecek farklılıklar yaratabilmektedir ve mutlaka uzman fizyoterpistlerin gözlemi altında uygulanmalıdır. Günümüzde maalesef yüzme veya pilates’in, skolyozu tedavi edeceği anlayışı aktif durumdadır, ancak bu kesinlikle mümkün değildir. Çünkü hastalara verilen egzersizler, yaşa, cinsiyete, skolyoz tipine, tutulan bölgeye, açının yönüne ve derecesine göre farklılıklar göstermektedir” dedi.  

 

Skolyoz nedenleri nelerdir?

 

Skolyozun nedenleri hakkında görüşlerini aktaran Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, şunları belirtti:

“Nedenleri %80 vakada kesin olarak bilinememekle beraber, kalıtsal faktörler, doğum travmaları, bazı nörolojik hastalıklar veya gelişim bozukluğu hastalıklarının da buna neden olduğu düşünülmektedir. Tedavide, korse kullanımı, terapatik egzersizler, duruş eğitimi ve bazı ciddi durumlarda ameliyata giden bir süreç yaşanıyor. Hangi tedavi yönteminin uygulanacağı konusundaki önemli olan faktör, skolyoz açısıdır, eğer eğrilik 20-25 derece arasındaysa egzersiz ve fizik tedavisi, 25-40 derece arasındaysa korse kullanımı ve egzersiz tedavisi, ancak 40 derece üstünde ise cerrahi düşünülüyor. Burada altını çizmeyi istediğim bir konu, çocuklarımızın sağlıklı omurgaya sahip olmaları, yetişkin dönemlerini daha aktif ve sağlıklı geçirmelerinin en önemli anahtarlarındandır. Mutlaka çocuklarımızı gözlemleyelim ve erken dönem önlem alalım. Kız ve erkek çocuklarda görülme oranları birbirine benzerken, skolyoz açısının kötüleşmesi kız çocuklarda daha hızlı olabiliyor” diye konuştu.

 

Skolyoz’un belirtileri nelerdir?

 

Skolyoz’un genel belirtileri hakkında bilgiler veren Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, şunları kaydetti:

Skolyoz tıbbi gözlemde, yapısal olan ve yapısal olmayan başlıkları altında ikiye ayrılıyor. Yapısal olanda, kesin bir katılık söz konusudur ve omurganın çalışmasında kısıtlamalara neden olur ve burada eğrilik daha katıdır. Omurgadaki açı tek yönlü (C skolyozu) olabileceği gibi, çift yönlüde (S Skolyozu) olabiliyor. Yapısal olmayan skolyozda ise, omurga düzgün olarak çalışır, ama görünümü eğridir, yani aslında fonksiyon kaybı yoktur sadece görüntüde fark ediliyor. Genel skolyoz belirtilerine baktığımızda şunları söyleyebiliriz. Omuz seviyelerinde farklılık, kalça çizgilerindeki seviye farkı, köprücük kemiklerinden birisinin daha belirgin olması, göğüs kafesinde bir tarafın daha önde durması, başın orta çizgide durmaması, kıyafet duruşunda dengesizlik gibi durumlar mevcut olabiliyor. Bu saydığımız maddeler, ailenin çocuklarında gözden kaçırabileceği oranlarda hafif olarak olabileceği gibi, estetik olarak çocuğun görüntüsünü bozacak şiddette de olabiliyor” şeklinde konuştu.

 

https://www.yenisafak.com/hayat/skolyoz-tedavisinde-etkili-egzersiz-yontemleri-gelistirildi-3506815

https://www.cnnturk.com/saglik/yuzme-ve-pilates-skolyozu-tedavi-etmez

http://www.gazeteekonomi.com/saglik/uzmanlar-uyariyor-yuzme-ve-pilates-skolyozu-tedavi-etmez-h578361.html

https://www.yenigungazetesi.net/uzmanlar-uyariyor-yuzme-ve-pilates-skolyozu-tedavi-etmez/45406/

https://doktorunuz.tv/yuzme-ve-pilates-skolyozu-tedavi-etmez/

https://www.enguzelelbiseler.com/skolyoz-tedavisinde-son-derece-etkili-egzersiz-yontemleri-gelistirilmistir/

http://www.zafergazetesi.org/haber/Yuzme-ve-pilates-skolyozu-tedavi-etmez/73027

https://www.msn.com/tr-tr/haber/diger/y%C3%BCzme-ve-pilates-skolyozu-tedavi-etmez/ar-AAHtiSA

http://www.nehabergazetesi.com/uzmanlar-uyariyor-yuzme-ve-pilates-skolyozu-tedavi-etmez/6761/

http://www.davutgulec.com/uzmanlar-uyariyor-yuzme-ve-pilates-skolyozu-tedavi-etmez/

https://nefesblogger.blogspot.com/2019/09/uzmanlar-uyaryor-yuzme-ve-pilates.html

https://iyigunhaberajansi.blogspot.com/2019/09/uzmanlar-uyaryor-yuzme-ve-pilates.html

İnme tedavisinde ilk 6 ay önemlidir

İnme, beyine giden kan damarlarındaki tıkanma yada yırtılma sebebiyle, beyin dokularına giden oksijen ve besinlerin kesilmesi sonucu ortaya çıkan beyin hücrelerinde fonksiyon kaybıdır. İnme riski taşıyan kişiler arasında; aile geçmişinde inme vakası olanlar, herhangi bir damar hastalığı bulunanlar, sigara ve alkol tüketenler, yüksek tansiyon ve diyabeti olanlar, kolesterol ve yeme bozukluğu bulunanlar, hareketsiz kişiler ve kadınların erkelere oranla daha fazla inme riski taşıdığını belirtebiliriz.

İnmelerin, yaklaşık olarak %80’i iskemik yani kan damarındaki tıkanmaya bağlı olarak gelişirken, %20’si ise beyin damarlarındaki yırtılma yada sızıntıya bağlı gelişir.

Konuşma veya konuşulanı anlamada yetersizlik, yüz kol veya bacakta uyuşma yada hareket güçlüğü, bir yada iki gözde birden görme kaybı, baş ağrısı, yürümede zorluk gibi belirtiler varsa, hastanın acilen hastaneye götürülmesi gereklidir.

DİKKAT, FİZİK TEDAVİDE İLK 6 AY ÖNEMLİDİR

Hastaların yaşam stabilitesi sağlandığı andan itibaren, fizik tedavisi ve rehabilitasyonun başladığını anlatan Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, şunları söyledi:

“İnme sonrası birçok vakada, değişik şiddetlerde kol veya bacakta felç, görme alanında azalma, konuşma veya anlama bozukluğu, yutkunma veya solunumda zorlanma, yürüme ve oturma dengesinin kaybı gibi birçok sorun görülebilmektedir. Nörolojik rehabilitasyonda uzmanlaşmış fizyoterapistler, kişinin durumuna bağlı olarak geliştirdikleri protokolleri hastaya uygularlar. Bazı vakalar tedaviye son derece hızlı yanıt verebildikleri gibi, bazı vakalar maalesef uzun tedavi sürelerine ihtiyaç duyabiliyor. Rehabilitasyonda en önemli dönem ilk 6 aylık süreçtir, hasta bu dönemde iyileşme potansiyelinin yaklaşık % 50’sine ulaşır. Ne yazık ki, hastaların yaklaşık %35’i ilk yılsonunda, gerek maddi nedenler, gerek psikolojik nedenlerle tedavisini sonlandırmaktadır ve bu da iyileşme sürelerini kötü olarak etkilemektedir” dedi.

 

HASTALIK DEPRESYONU, TEDAVİNİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGELLERDENDİR

Hastalık depresyonunun, tedavinin önündeki en büyük engellerden birisi olduğunun altını çizen Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, konuşmasına şöyle devam etti:

“Dünyada her iki dakikada yaklaşık bir kişi inme geçiriyor ve inme ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Zamanında uygulanan ilk müdahale ile gerek ölüm oranları, gerekse sonrasında gelişen felç riski minimuma indirilebiliyor. Ülkemizde ise, tahmini inmeli insan sayısı 1,3 milyon kişi olabilir ve her sene yaklaşık 100 bin kişi buna ekleniyor. İnme hastalarının yaklaşık 3’te 2’si, hastaneden bir bölgelerinde felç ile ayrılıyorlar. Hastanın yaşam stabilitesi sağlandıktan sonra, fizik tedavisi ve rehabilitasyon başlıyor. Burada dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de, hastalık depresyonudur. Hastalık depresyonu, tedavinin önündeki en büyük engellerden birisidir. Gerek tıbbi ekibin, gerekse ailenin bu süreçte hastaya desteği çok önemlidir. Çoğu hastalar, ilk 6 aylık süreçte işlerine geri dönebilmektedir. Ancak bazı durumlarda, hastalar uzun süreli olarak tedaviye gerek duyabilirler. Hastalığın tedavi süresi 2 seneyi bulabilir ve bu dönemden sonra da hareket kabiliyetinde düzelmeler görülebilir. Hastaların ilk ihtiyaçları olan şey, kas kontrolünü tekrar kazanmalarıdır, kuvvetlenme sonraki aşamadır. Vücut dengesi ve yürüme becerisi, erken dönemde genellikle toparlanır. Nöroloji rehabilitasyonunda, hastalara özel egzersiz ve günlük hayata dönüş aktiviteleri çalıştırılır. İlk amaç, olabildiğince erken dönemde hastalarımızı normal hayatlarına döndürebilmektir. Çünkü inme, ne sosyal hayat için nede iş hayatı için bir son değildir, yeter ki hastalarımız bunun farkında olsunlar” diye konuştu.

 

https://www.yenisafak.com/hayat/inmetedavisinde-ilk-6-ay-onemlidir-iyilesmepotansiyelinin-yuzde-50sine-ilk-6-ayda-ulasiliyor-3512988

 

https://www.cnnturk.com/saglik/inme-tedavisinde-ilk-6-ay-onemli

 

https://www.sabah.com.tr/saglik/2019/11/05/inme-tedavisinde-ilk-6-ay-onemlidir-iyilesme-potansiyelinin-50sine-ilk-6-ayda-ulasiliyor

 

https://www.mynet.com/inme-nedir-inmede-ilk-6-ay-neden-onemlidir-kimler-inme-riski-tasir-190101191016

 

http://www.gazetebursa.com.tr/saglik/inme-tedavisinde-ilk-6-ay-onemlidir-h42584.html

 

http://www.kobipostasi.net/inme-nedir-inmede-ilk-6-ay-neden-onemlidir/

 

https://www.yenigungazetesi.net/inme-tedavisinde-ilk-6-ay-onemlidir-iyilesme-potansiyelinin-50-sine-ilk-6-ayda-ulasiliyor/46363/

 

http://www.gazeteekonomi.com/saglik/inme-tedavisinde-ilk-6-ay-cok-onemli-h578760.html

 

http://www.turktime.com/haber/Inme-tedavisinde-ilk-6-ay-onemlidir/524639

 

https://doktorunuz.tv/inme-tedavisinde-ilk-6-ay-cok-onemli/

Comments are closed.

Call Now ButtonAramak için Tıklayın