BLOG

FİBROMİYALJİ NEDİR ?

  •  17 Ocak 2019

Fibromiyalji nedir? Ne değildir?

Fibromiyalji kısaca, yorgunluk, uyku, hafıza ve psikolojik durum sorunlarıyla beraber görülebilen tüm vücuttaki kronik ağrı sendromudur. Hastaların genel şikayetleri ağrı ve belirli bölgelerde görülen aşırı hassasiyettir. Semptomların kişiden kişiye farklılık göstermesi nedeniyle belirli bir kalıpta tanım yapmak oldukça zordur.

Fibromiyalji hakkında bilgi veren Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, şunları söyledi:

Fibromiyalji dünya nüfusunun yaklaşık %9’nu etkileyen ve hastaların genellikle kadınlardan oluştuğu sebebi veya tedavisi henüz tam olarak açıklığa kavuşturulamamış kronik bir hastalıktır. Teşhisinde, elle tutulur belirgin testler yapılamaması nedeniyle, pek çok benzer sorunla karıştırılabilmektedir. Tedavisinde, ağrının yanı sıra, genel stresin de azaltılması önemlidir. Ağrının yanında, en çok görülen sorunlar, yetersiz uyku ve yorgunluktur; buda zamanla depresyona neden olabilmektedir. Bu nedenle, multidisipliner bir tedavi yolu tercih edilmelidir” dedi.  

Peki aslında, Fibromiyalji nedir veya ne değildir?

1)Hastalığın ilk tanımlanmaya başlandığı dönemlerde romatizmal olabileceği düşünüldüyse de, eklemlerde, kaslarda veya diğer dokularda harabiyet yaratmaması nedeniyle, bu düşünceden vazgeçilmiştir. Yani fibromiyalji romatizmal yada artrit benzeri bir hastalık değildir.

2)Ağrı şikayetinin yanında görülen en belirgin semptomlar, uyku sorunları ve yorgunluktur. Bu nedenle temelinde psikolojik sorunlar olduğu düşünülse de, araştırmalar bunun aksini göstermiştir. Aksine genel ağrı şikayetlerinin depresyonu tetiklediği düşünülmektedir. Yani fibromiyalji psikolojik bir hastalıkta değildir.

3)Ağrılar, tüm vücutta olabilseler de genellikle sırt bölgesinde yoğunlaşırlar, bu nedenle her sırt ağrısına fibromiyalji tanısı yakıştırılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken durum, kronik sırt ağrısı ile fibromiyaljiyi karıştırmamaktır. Kronik sırt ağrısı genellikle sırt kaslarındaki kuvvetsizlik yada skolyoz ve kamburluk gibi iskelet sistemi sorunlarına bağlı gelişirken; fibromiyaljinin kesin nedeni hala bilinmemektedir. Yani, her kronik sırt ağrısı, fibromiyalji değildir.

4)Ağrının his edildiği bölgeler her ne kadar kaslar ve eklemler olsa da, araştırmacılar tarafından kabul edilen genel kanı, bu ağrıların temelinin Beyin’deki ağrı merkezlerinin aşırı hassaslaşması olduğudur. Yani, ağrının sebebi sadece kas yada eklem sorunları değildir.

5)Hastalık genellikle 20 ile 50 yaş arasında ortaya çıkarken, her ırkta benzer oranlarda görülmektedir. Ancak açıklanamayan bir şekilde, kadınlarda görülme oranı, erkeklerin yaklaşık 8 katıdır. Genetik olarak kabul edilmese de, ebeveynlerde görülen fibromiyalji çocuklarda görülme olasılığını artırmaktadır. Yani, aslında genetik bir hastalık değildir.

6)Hastaların en büyük korkuları ağrılarının şiddetinin zamanla artmasıdır. Fibromyalji sendromunun belki de tek iyi yanı zamanla kötüleşmemesidir. Korkmayın, bundan daha kötüsü yok.

7)Tedavisi net olarak belirlenememekle beraber, multidisipliner yaklaşımların daha başarılı olduğu kabul edilmektedir. Hastalara bir yandan ağrı kesici ilaçlar verilirken, bir yandan da fizik tedavi ve zorlayıcı olmayan egzersizler verilmektedir. Psikolojik destek almakta tedavinin parçalarındandır. Yoga, nefes egzersizleri, yüzme gibi alternatif yöntemler de tedavinin bir parçası olabilir. 

http://www.milliyet.com.tr/fibromiyalji-nedir-ne-degildir–pembenar-detay-genelsaglik-2812346/
http://www.turkiyehaberajansi.com/fibromiyalji-nedir-ne-degildir/114903/
http://www.gazeteekonomi.com/ekonomi/fibromiyalji-nedir-ne-degildir-h550570.html
https://www.haberzamani.net/haber/2139/fibromiyalji-nedir-iste-bilinmeyenler.html
https://www.haberportalim.net/haber/53706/fibromiyalji-nedir-iste-bilinmeyenler.html
https://www.yenigungazetesi.net/fibromiyalji-nedir-ne-degildir/39959/
http://www.avrasyahaber.net/haber_1032_fibromiyalji-nedir-veya-ne-degildir.html

Fibromiyalji nedir? Ne değildir?

http://iyigunhaberajansi.blogspot.com/2019/01/fibromiyalji-nedir-ne-degildir.html

KAYAK KAZALARINDAN VE YARALANMALARINDAN KORUNMANIN YOLLARI NELERDİR ?

Kayak kazalarından ve yaralanmalarından korunmanın 12 yolu

Kayak sezonunun açılmasıyla birlikte, maalesef kazalar ve sakatlıklar da başlıyor. Tecrübesiz kayakçılar için olduğu kadar, tecrübeli olanlar için de riskler aslında benzer oluyor. Hatta tecrübesiz olan kişiler, biraz daha dikkatli ve temkinlidirler. Kazalarda en sık rastlanılan nedenleri kayma tekniği veya ekipmanla ilgili yetersizlikler oluştururken; en çok sakatlanmaya uğrayan kısımlar diz, ayak bileği, omuz ve el bileği oluyor.  

Konuya ilişkin değerlendirme yapan Therapy Sport Center’dan Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, şunları söyledi:

“Kayak sporu, kişilerin her sene büyüyen oranlarda ilgisini çekiyor. Ancak bu keyifli sporu, güvenli bir şekilde yapmazsak, maalesef çok ciddi sonuçlara katlanılması gerekebilir. Eğlenmek ve bazen sınırlarımızı zorlamamız keyiflidir, ama sağlığımızı korumamız ilk hedefimiz olmalıdır. Çünkü kayak kazaları, hafif burkulmadan kırığa kadar uzanan değişik şiddetlerde meydana geliyor” dedi.  

Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, kayak kazaları ve sakatlıklarından korunmanın basit önlemleri olarak şunları açıkladı:

1)Fiziksel olarak mutlaka kuvvetli olmalıyız, kayak sezonu öncesi bacak kaslarımızı kuvvetlendirmek, hem bizi pistte daha dengeli yapar, hem de olası kaza durumlarında ciddi sakatlıklardan bizi korur.

2)Hafif ısınma hareketleriyle kaslarımızı aktiviteye hazırlamalıyız. Kaslarımızın sıcak durumda olması, olası kas gerginliklerini ve yaralanmalarını engelleyecektir.

3)Susuz kalmamaya önem vermeliyiz. Susuzluk fiziksel kapasiteyi düşürdüğü gibi endurans üzerinde de ciddi kayba sebep olur. Bu yüzden hem kayağa başlamadan, hem de kayak sırasında yeteri kadar su içtiğimizden emin olmalıyız.

4)Sezona yeni başlıyorsak, mutlaka önce basit pistlerden başlamalı ve daha sonra zor olanlara geçmeliyiz. Aylarca verilen boşluk, hem teknik olarak, hem de kaslarımızın uyumunda eksikliklere neden olabilir. Basitten başlamak riski oldukça azaltır.

5)Lift kullanmasını iyi bilmek, sakatlıkları önlemekteki diğer önemli bir faktördür. Liftlerde oluşan kayak yaralanmalarının %90’a yakını, liftten inerken yada binerken oluşmaktadır ve dikkatli olmak bunu engeller.

6)Kullanılan ekipmanın sağlamlığı, kazaları oluşmadan önlemedeki diğer önemli bir faktördür. İster kendinizin olsun, isterse kiralayın, mutlaka güvenli olup olmadıklarını her kullanımdan önce mutlaka kontrol edin.

7)Kayak sırasında yaralanma riskine karşı, pistte sizi gören biri olduğundan emin olun. Yaralanmalarda ilk müdahale ne kadar erken olursa, sakatlık oluşma riski de o kadar düşük olacaktır. Bu yüzden pistlerde yalnız kalmamaya dikkat edin.

8)Nasıl dengeli bir şekilde kayacağımızı bilmek kadar, nasıl düşüleceğini bilmek de çok önemlidir. Kayak sırasında oluşan bağ yırtıklarının en önemli sebebi, düşmemeye çalışmaktır. Güvenli bir düşüş, dengesiz bir şekilde ayakta kalmaya çalışmaktan çok daha güvenlidir.

9)Sınırlarımızı ve teknik eksikliliklerimizi bilip, seviyemize en uygun zorlukta pist seçmek, hem bizlerin hem de pistte kayan diğer kayakçıların güvenliği için önemlidir. Kendimizi zorlamak keyifli olabilir, ancak sağlığımızı korumamız ve diğer insanlara tehlike oluşturmaktan sakınmamız gereklidir.

Tüm önlemlere karşı, yine de düştük ve yaralandık, peki yapılması en acil 3 şey nedir?

1)Eğer bir kanama yoksa, yaralanan kişiyi profesyonel yardım gelene kadar olabildiğince hareketsiz bırakmak gerekir. Bazen görünmeyen kırıklar veya bağ kopmaları, hareketle tamiri zor duruma gelebilirler.

2)En kısa sürede profesyonel yardım çağırmak gerekir. Artık tüm pistlerin ve otellerin acil yardım timleri var, o yüzden kayak öncesi acil müdahale numaralarını mutlaka telefonunuza kaydedin.  

3)Yaralanan kişinin susuz kalmasını engellemek gerekir. Vücutta oluşacak dehidratasyon, kişinin hem soğuk toleransını düşürecek, hem de kaslarında gerginliğe neden olacaktır.

http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/saglik/kayak-kazalarindan-ve-yaralanmalarindan-korunmanin-yollari-nelerdir_27364.html
http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/saglik/kayak-kazalarindan-ve-yaralanmalarindan-korunmanin-yollari-nelerdir_27364.html
https://www.mynet.com/kayak-kazalarindan-ve-yaralanmalarindan-korunmanin-yollari-nelerdir-110104664486
http://www.milliyet.com.tr/kayak-kazalarindan-ve-pembenar-detay-egzersizler-2800970/
https://www.turizmguncel.com/sektorhaber/kayak-kazalarindan-ve-yaralanmalarindan-korunmanin-12-yolu
https://www.turizminsesi.com/haber/kayak-kazalarindan-ve-yaralanmalarindan-korunmanin-yollari-nelerdir-24442.htm
https://www.haberportalim.net/haber/53594/kayak-kazalarindan-ve-yaralanmalarindan-korunmanin-yollari-nelerdir.html

ÇALIŞAN KADINLARDA OLUŞAN, AYAK VE AYAK BİLEĞİ SORUNLARINA KARŞI 7 ÖNERİ

  •  13 Aralık 2018

Çalışan kadınlarda oluşan, ayak ve ayak bileği sorunlarına karşı 7 öneri

Çalışan kadınların, ayak ve ayak bileği şikayetleri, sadece gün sonunda hafif şişme veya renk değişikliği ile sınırlı değil.Uygun olmayan ayakkabı seçimi, çok fazla ayakta kalmak, egzersiz eksikliğine bağlı kilo alımı ve kuvvet kayıpları, kişinin aktivitelerini zamanla kısıtlar ve ileri yaşlarda diz problemlerine sebep olabilir.

Konuya ilişkin değerlendirme yapan Therapy Sport Center’dan Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, şunları söyledi:
“Yüksek topuklu ayakkabılar, vücut ağırlığının topuk ve ayak parmak diplerine binmesine sebep olur ve ayak tabanını gereksiz yere gerer ve zamanla ağrıya sebep olacaktır. Günde, 10-12 saatlik kullanım uygun değildir, ancak sosyal zorunluluk hallerinde günde 4-5 saat tolere edilebilir. Ayrıca ayak bileği sorunları, diz ve bel mekaniği için çok büyük önem taşır, zamanla ciddi sorunlar oluşabilir, gerek ayak bileği ve gerekse diz operasyonuna dahi neden olabilir” dedi.

Peki, bu sorunlarla karşılaşmadan ya da daha başındayken ne gibi önlemler bizi daha ciddi sağlık sorunlarından koruyabilir?Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, bu konuda yapılabilecek basit öneriler hakkında şunları anlattı:

1)Erkeklere oranla, ayak ve ayak bileği problemleri kadınlarda daha sık görülmektedir. Bu nedenle son yıllarda piyasaya çıkan kadınlar için ortopedik ayakkabılar, aslında erkek ayakkabılarının kadınlara uyarlanmış şeklidir. Demek ki, şık ama rahatsız ayakkabılar yerine, ayağımızı daha iyi koruyan ayakkabılar kullanmak önemlidir.
2)Gün içerisinde özellikle masa başında çalışan ve aktivitesi azalmış kadınların, gerek kilo almaları, gerekse bacak toplardamarları ve kaslarında sorunlar oluşmaktadır. Her 1 saat veya 1,5 saatte bir yapılacak olan 5 dakikalık yürüyüşler, bu sıkıntıları oldukça azaltabilir.
3)Özellikle kalabalık şehirlerde, toplu taşıma kullanan kadınların ayakta durma süreleri çok uzun olabiliyor. Eve dönüşte yapılacak, basit sıcak-soğuk su banyosu, hem ağrıları alacak, hem de şişliğe engel olacaktır.
4)En azından hafta sonları çıplak ayak olarak toprak yada çimlerde yapılacak kısa yürüyüşler, hem tüm hafta boyunca ayakkabılara sıkışıp kalmış ayakları rahatlatır, hem de ayak bileği kaslarına iyi bir egzersiz olur.
5)Düzenli olarak spor yapamıyor olsak bile, sabah ve akşamları ayak kaslarımıza yapacağımız kısa süreli germeler veya masaj uygulamaları, hem ayak tabanımızdaki baskıyı azaltır, hem de kaslara binen yükleri dengeleyecektir.
6)Eğer ayak tabanımızda düz tabanlık veya cavuş deformitesi gibi sorunlar var ise, kişiye özel tabanlıklar kullanarak, ayak bileği eklemini ve parmak eklemlerini korumak şarttır. Ayrıca, bu deformitelere özel, egzersizlerde mutlaka yapılmalıdır.
7)Ayağınızda eğer hissizlik, kuvvetsizlik veya aşırı ağrı hissediyorsanız, çok zaman kaybetmeden profesyonel yardım için başvurmak gerekiyor. Bu nedenlerin altında sinir sıkışıklı romatizmal problemler, eklem kıkırdak problemleri olabilir ve erken teşhis her zaman iyileşmenin en bilinen anahtarıdır.

Sağlıklı ayakların insan psikolojisini rahatlattığı ifade eden Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, bu nedenle dünyanın birçok bölgesinde ayak masajının hayatın olmassa olmazları arasına girdiğini de sözlerine ekledi.

http://www.pudra.com/saglikli-yasam/saglik/ayak-ve-ayak-bilegi-sorunlarina-karsi-7-oneri-28661.htm
http://www.turkiyehaberajansi.com/calisan-kadinlarda-olusan-ayak-ve-ayak-bilegi-sorunlarina-karsi-7-oneri/114698/
http://www.dunyainsaat.com.tr/haber/calisan-kadinlarda-olusan-ayak-ve-ayak-bilegi-sorunlarina-karsi-yedi-oneri/29505
https://www.hurses.com.tr/gundem/calisan-kadinlarda-ayak-sorunlarina-karsi-7-oneri/haber-23414
http://www.kobipostasi.net/arsivler/109259
https://www.haberplus.net/haber/24399/calisan-kadinlarda-olusan-ayak-ve-ayak-bilegi-sorunlarina-karsi-7-oneri.html
https://nefesblog.blogspot.com/2018/12/calsan-kadnlarda-olusan-ayak-ve-ayak.html
http://www.avrasyahaber.net/haber_968_calisan-kadinlarda-olusan-ayak-ve-ayak-bilegi-sorunlarina-karsi-7-oneri.html
http://www.milliyet.com.tr/calisan-kadinlarda-olusan-ayak-ve-pembenar-detay-kadinsagligi-2793233/
https://www.sabah.com.tr/galeri/kadin/calisan-kadinlarda-ayak-bileginde-olusan-sorunlara-7-etkili-cozum
https://www.sabah.com.tr/galeri/kadin/calisan-kadinlarda-ayak-bileginde-olusan-sorunlara-7-etkili-cozum
https://www.yenisafak.com/calisan-kadinlarda-olusan-ayak-ve-ayak-bilegi-sorunlarina-karsi-7-oneri-h-3414540
https://blogerzehra.blogspot.com/2018/12/calsan-kadnlarda-olusan-ayak-ve-ayak.html

Çalışan kadınlarda oluşan, etap ve ayak bileği sorunlarına karşısında 7 önerge

https://www.elmaelma.com/haber/ayak-bilegi-agrisi-neden-olur-uzun-sure-topuklu-ayakkabi-giyerseniz/5c10b8a87610873b1919dc14
http://www.safagindunyasi.com/2018/12/calisan-kadinlarda-olusan-ayak-ve-ayak-bilegi-sorunlari.html

Spor salonlarında yapılan 7 büyük hata

Spor salonlarında yapılan hatalar hakkında bilgi veren Therapy Sport Center’dan Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, şunları söyledi:

“Modern dünyada insanlar, saha sporlarından hem sakatlık riskinin fazla olması, hem de yeterli sportif alan bulunamaması nedeniyle uzaklaşıp, kendilerini spor salonlarına bağladılar. Bu salonlarda çocukluktan beri sporu bir yaşam şekli olarak bilen insanlar ile, sonradan hayatlarına sokup aceleci bir ilerleme peşinde olanlar karışık halde bulunmaktadır. Eğitmenler her ne kadar iyi olsalar da, bazı hataları maalesef gözden kaçırmaktadırlar” dedi.

Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, hatalar hakkında şunları söyledi:

1-Gerçekçi hedefler belirlememek hata olur.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sonradan spora başlayan insanların en temel hatası, en kısa sürede en uygun fiziksel ve kondisyon şartlarına ulaşma isteğidir. Halbuki, spor uzun süreli disiplin ve uygun yönlendirme isteyen bir olaydır.

2-Acı yoksa gelişim olmaz, demek hata olur.

Eğer yaptığınız antrenman sizde ağrıya sebep oluyorsa, arkasından sakatlık gelişmesi büyük ihtimaldir. Çünkü, ağrı vücudun savunma mekanizmalarından birisidir ve size o bölgenin aşırı yüklendiği bilgisini vermektedir.

3-Sağlık için yapılan sporla, fiziksel görünüm için yapılan spor arasında kalmak, hata olur. Özellikle erken 30’lu yaşlarla, 40’lı yaşlarda yapılan en büyük hata maalesef budur. Spor temelde insanın zinde kalması için yapılan bir disiplindir ve ancak fiziksel şekillenme bunun sonucu olarak ortaya çıkacaktır.

4-Kilo kaybı da sağlamak için beslenmenin bozulması, hata olur.

Spor şüphesiz ki zayıflamak için temel gereksinimlerden birisidir, ancak yoğun yapılan sporla kaybedilen güç ve enerji için uygun diyette şarttır. Özellikle, sadece protein üzerinden beslenmek ve vücudun gereksinim duyduğu diğer besinleri göz ardı etmek, büyük bir hata olur.

5-İleri yaşlarda yapılan ağırlık antrenmanları, hata olur.

İleri yaşlarda yapılan ağırlık antrenmanları, özellikle omurganın üzerinde ciddi baskı oluşturmakta ve geri dönüşü zor olan problemler ortaya çıkartabilmektedir. Bu yaş grubu için en uygun olanı, düşük ağırlıkla çoklu tekrar çalışmaları yapmalarıdır.

6-Spora başlamadan önce fiziksel bir değerlendirmeye girmemek, hata olur.

Pek çok insan, gündelik hayatta farkında olmadığı, ancak zorlayıcı şartlarda ortaya çıkabilen fiziksel sorunlarının farkında değildir. Bu sorunlar kan basıncı, şeker veya kalp kaynaklı olabilir ve geri dönüşümsüz sorunlara sebep olabilirler.

7-Hızlı ilerleme için steroid benzeri ilaçlara yönelmek, hata olur.

Maalesef bu da az görünen bir olay değildir. Çalışarak ilerlemeyeceğini düşünen insanlar, bu tür kısa yollara meyletmektedirler. Bu da sonuçta sağlıkları üzerinde çok ciddi tehlike oluşturmaktadır.

Therapy Sport Center’dan Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, sözlerini şöyle tamamladı: “Sonuçta şunu bilmeliyiz ki, spor salonları bir yarış alanı değildir, her insanın başka fiziksel kapasitesi ve şekli vardır. Tek hedef, sağlıklı kalmak için sağlıklı olarak yapılan spor olmalıdır” diye konuştu.

http://m.milliyet.com.tr/spor-salonlarinda-yapilan-7-buyuk-pembenar-detay-egzersizler-2773904/
https://www.mynet.com/spor-salonunda-en-sik-dustugumuz-yanlislar-110104518850
https://www.cnnturk.com/saglik/spor-salonlarinda-en-sik-bu-hata-yapiliyor
https://www.yenisafak.com/spor-salonlarinda-yapilan-7-buyuk-hata-h-3407134
http://www.faydalibilgiarsivi.com/yazi-spor-salonlarinda-yapilan-7-buyuk-hata-207438.aspx

Sağlıkta şiddete hayır ve haberler… (08.11.2018)

https://www.haberler.com/spor-salonlarinda-yapilan-7-buyuk-hata-11413662-haberi/
https://www.aydinpost.com/spor-solanlarinda-en-sik-yapilan-7-hata-465259h.htm
https://www.sondakika.com/haber/haber-spor-salonlarinda-yapilan-7-buyuk-hata-11413662/
https://www.saglikhaberleri.com/spor-salonlarinda-yapilan-7-buyuk-hataya-dikkat/
https://www.posta.com.tr/spor-salonlarinda-en-sik-yapilan-7-hata-2065347

Spor salonlarında yapılan 7 büyük hata

https://www.msn.com/tr-tr/yasam/yeni/spor-salonlarında-en-sık-yapılan-7-hata/ar-BBPtNcm
https://iyigunhaberajansi.blogspot.com/2018/11/spor-salonlarnda-yaplan-7-buyuk-hata.html
https://nefesblog.blogspot.com/2018/11/spor-salonlarnda-yaplan-7-buyuk-hata.html
https://meydan.com.tr/yasam/mutfak/spor-salonlarinda-yapilan-7-buyuk-hata/

 ÇOCUKLARIMIZI KAMBURLUKTAN KORÇOCUKLARIMIZI KAMBURLUKTAN KORUMANIN 7 PÜF NOKTASI

UMANIN 7 PÜF NOKTASI

  •  4 Ekim 2018

Okulların açılması ile birlikte çocuklarımıza binen yükler tekrar başladı,duruş bozuklukları içerisinde Skolyoz kadar farkında olunmasa da kamburluk ta çocuklarımızın omurga yapısını son yıllarda artan oranlarda etkilemektedir. Basit önlemlerle bu riskten korunmanın yolları ise,

1)Çocuklarımıza erken yaşlardan itibaren mutlaka spor alışkanlığı kazandırmak

2)Bilgisayar ve cep telefonu kullanımında postürünü korumasını öğretmek

3)Çalışma masasının ve koltuğunun yüksekliğini uygun şekilde ayarlamak

4)Okulda yada sporda eşyalarını mutlaka sırtına göre ayarlanmış sırt çantasıyla taşımak

5)Beslenme ve kilo sorunlarına dikkat etmek

6)Öğretmenlerinden okulda geçirdiği zaman için bu konularda destek ve yönlendirme istemek

7)Uygun yatak seçimi yapmak ve uyku düzenine dikkat etmek.

http://www.milliyet.com.tr/cocuklari-kamburluktan-korumanin-7-pembenar-detay-cocuk-2745955
https://www.sozcu.com.tr/2018/saglik/cocuklari-kamburluktan-korumanin-7-puf-noktasi-2636680
http://www.pudra.com/anne-cocuk/annenin-not-defteri/cocugunuzun-kambur-olmasini-onlemenin-7-yolu-27735.htm
https://www.sondakika.com/haber/haber-cocuklari-kamburluktan-korumanin-7-puf-noktasi-11252781/
http://halktv.com.tr/cocuklari-kamburluktan-korumanin-7-puf-noktasi-337855
http://www.egeolay.com/haber-cocuklarimizi-kamburluktan-korumanin-7-puf-noktasi-95862.html
https://www.yenikadin.com/cocuklari-kamburluktan-korumanin-7-puf-noktasi-11252781-haberi/
https://www.yenisafak.com/cocuklarimizi-kamburluktan-korumanin-7-puf-noktasi-h-3397062

THERAPYSPORTCENTER “DENGELİ, AĞRISIZ YAŞAM” MOTTOSUYLA HASTALARININ HAYAT KALİTESİNİ ARTTIRIYOR!

2001 yılında kurulan Therapysportcenter Bakırköy İncirli Caddesi’ndeki merkezi ve Florya Özel Elit İstanbul Tıp Merkezi’nde 2017’de kurulan şubesiyle hastalarına bütünsel hizmet veriyor. Özel Sağlık Sigortaları ve SGK anlaşmalarıyla hastalarına hizmet veren Therapysportcenter, ayrıca felçli hasta tedavilerini ücretsiz olarak gerçekleştiriyor.

2017’de Florya Özel Elit İstanbul Tıp Merkezi’ndeki fizyoterapi şubesini hizmete açan

Therapysportcenter, bu merkezdeki seansları SGK anlaşmasıyla ücretsiz ya da indirimli gerçekleştiriyor. Fizyoterapi alanında yeni nesil cihaz yatırımlarını, uzman ekibi ve “önce insan” yaklaşımı ile bütünleştirirken, “Hasta Yaşam Döngüsündeki” Yüksek hizmet standardıyla da, %96 hasta memnuniyeti sağlanıyor. Bakırköy merkezde butik tedavi anlayışıyla hastalar tek tek bütünsel biçimde ele alınarak, standart tedavi şekilleri yerine, ihtiyaca uygun olarak oluşturulmuş kişisel tedavi programları uzman fizyoterapistler gözetiminde birebir yürütülüyor.

Her bir hastayı bütünsel olarak değerlendiriliyor; kalıcı iyileşme sağlanıyor

Hastalarını özel bir misafir ve dost olarak merkeze kabul ettiklerini belirten Therapysportcenter kurucu ortakları uzman Fizyoterapist Leyla Altıntaş ve uzman fizyoterapist Altan Yalım; özellikle kronikleşmiş vakalar konusundaki çalışmalarını ve elde ettikleri sonuçları şöyle özetliyor:

“Klasikleşmiş tedavi şekli olan elektrik, ısı, ultrason sürecini reddedip, hastanın şikayetine odaklı değil, hastayı bütünsel ve tam bir değerlendirmeye alarak, ortaya çıkan problemleri, profesyonel ekibimizin birebir uyguladığı; manüpülatif tedaviler, uygun egzersiz yüklemeleri; terapatik masaj, mobilizasyon ve manüpilatif teknikler kullanarak, kalıcı olarak iyileşme elde edebiliyoruz. Aynı zamanda hastalarımızın, kurumumuza şikayeti ile geldiği ilk andan, tedavi olup gidinceye kadar olan  “Hasta Yaşam Döngüsü” olarak adlandırdığımız süreçte; güven, samimiyet ve birebir ilgiye dayalı özel bir ilişki yürütüyoruz. Bu da, hastalarımızla uzun süreli dostlukların oluşmasına ve yeni hasta kazanımızın da hep referans ile oluşmasına sebep oluyor.” diye belirtiyorlar.

Fizik tedavide, %96 hasta memnuniyeti gerçekleşiyor 

Bu özgün yaklaşım sayesinde gelen hastalarımızın anketlerimize verdiği cevaplardan aldığımız sonuç; %96 oranında memnuniyet ve uzun vadeli ilişki oluyor. Bakırköy merkez ve Florya Özel Elit İstanbul Tıp Merkezindeki fizyoterapistlerimiz; (scrotch) 3D skolyoz tedavisi, ikomt, teta healing, craniosakral terapi gibi lisans sonrası çeşitli manüpülatif ve klinik eğitimlerden geçmiş ve geçmekte olup, modern fizik tedavinin gerektirdiği tüm uygulamalara ve manüpülatif yöntemlere hakimdirler. Aynı zamanda ESWT gibi yeni nesil tedavi alanlarında da uzmandırlar. Her iki merkezimizde; bilgisayarlı yürüme analizi ve kişiye özel tabanlık uygulamaları ile birlikte probleme özgü kinesiotape uygulamaları yapılmaktadır.

  •  

SKOLYOZ(OMURGA EĞRİLİĞİ)

Skolyoz (omurga eğriliği) omurganın bir tarafa eğrilmesi ile oluşan bir deformitedir. Daha çok torakal yani sırt bölgesinde görülen bu eğriler rotasyon yani omurganın kendi etrafında dönüşünü de içererek üç boyutlu bir hal alır. En temel değerlendirme klinik muayene ve Cobb açısı ölçümü ile yapılır. 10 dereceden büyük Cobb açısı bir deformite olarak kabul edilir. Yapısal skolyoz omurganın etkilenen bölgesindeki bir ya da daha fazla segmentinde esneklik kaybına da sebep olur. En çok görülen tipi idiyopatik yani sebebi tam olarak bilinemeyen skolyozdur. Skolyoz hastalarının %80-%90’ı bu gruba girer. Doğumdan olacağın gibi ileriki yaslarda da ortaya çıkabilir. Geri kalan %10- %20 arasi hastalar ise bilinen sebelerden dolayı bu egriliklere sahiptir. Bu sebeplerin başında noropatik, nöromuskular problemler ve bazı sistemik hastalıklar gelir. Fonksiyonel skolyoz ise bazı hastalıklara ikincil olarak ortaya çıkan ve o hastalık ortadan kalktığında kendiliğinden düzelen vücudun kompansasyon ve koruma mekanizması sebebi ile olusan skolyozdur. Bu eğriliklerin varlığı dış görünüş olarak hastalarda negatif psikolojik etkilere de sebep olabilir. Bu nedenle skolyoz cogu zaman kozmetik bir deformite olarak da görülür. Ama sağlık üzerindeki fizyolojik etkileri de atlanmamalıdır. İleri derecelerdeki skolyoz hastalarında solunum güçlüğü ve ic organlarda problemler sıkça görülür.

Skolyoz tedavisinde en güncel yöntem 3 boyutlu terapi olan Schroth metodudur. Omurgadaki yana eğrilmeler (lateral fleksiyon) ve omurganin kendi etrafındaki dönüş hareketinin (rotasyon) pasif ve aktif düzeltmelerle azaltılması hedeflenir. Hastaya özel programlanan spesifik egzersizler, özel bölgesel nefes çalışmaları, mobilizasyonlar ve ev programı ile hasta bir terapi programına alınır. Schroth metodunda hasta ve terapistin birlikte işbirliği icinde çalışması çok önemlidir.

Klinigimizde skolyoz tedavisi uzman fizyoterapistler tarafından Schroth medodu ile üç boyutlu egzersiz ve manuel terapi ile kapsamlı bir sekilde yapılmaktadır.

TENİSÇİ DİRSEĞİ NEDİR NASIL ANLAŞILIR?

Tenisçi dirseği (lateral epikondilit) ön kolun, el ve kol kaslarının aşırı kullanılması sonucu oluşan ortaya çıkan bir sorundur. Tenisçi dirseği tabiri tenis oyuncularında sık rastlanan bir rahatsızlık olduğu için kullanılır. Raket sporları ile uğraşan sporcularda sık olarak ortaya çıkmasına rağmen, hastalık el bileği ile tekrarlayan ve zorlayıcı işleri yapan her kişide ortaya çıkabilir. Günde 2 saatten fazla zorlayıcı el bileği hareketeleri yapan tüm meslek gruplarında tenisçi dirseği görülebilir. Özellikle boyacılar, tesisatçılar, marangozlar ve hatta yoğun ev işi yapan ev hanımlarında da tenisçi dirseği sık olarak ortaya çıkar. Sık görüldüğü yaş aralığı 30-50 yaşları arasıdır.

Tenisçi dirseğinin görülen en yaygın belirtileri şunlardır:

  • Yavaşça artarak dirseğin dış kısmını saran ağrı. Sık görülmese de bazı durumlarda ani şiddetli ağrı görülür.
  • Nesneleri sıktığınızda veya el sıkıştığınızda artan ağrı
  • Bileğinizi güç kullanarak hareket ettirdiğinizde veya sabitleştirdiğinizde artan ağrı. Örneğin diş fırçasının ileri geri hareket ettirmek, kavanoz açma, alet kullanma ya da taşıma.

Eğer tanı konduysa ameliyatsız tedavisi şu şekildedir,

Ağrılar yeni başlamış ise; ilaç- buz ve istirahat tedavisi oldukça başarılıdır. Eğer bu yöntemler ile tedavi sağlanamaz ise özel dirseklik kullanımı- Atelleme yöntemleri- Fizik Tedavi uygulamalar(ESWT, masaj, ultrason vb.) veya enjeksiyon yöntemlerinden birisi ve birkaçı birlikte kullanılabilir. En az 6-8 ay süren tedavi sonrasında hastaların %5-10 u bu tedavi yöntemlerinden fayda görmediği için ameliyat edilmektedir. İlaç ve istirahat tedavisinden fayda görmeyen hastalara enjeksiyon tedavisi uygulanmaktadır. Enjeksiyon tedavisinde 2 yöntem ön plana çıkmaktadır. Birincisi steroid(kortizon)  enjeksiyonu yapmaktır. Bu yöntem çok uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bu yöntemin başarı oranı %40-60 aralığındadır. Bu yöntem aynı dirseğe 1-3 kez denenmektedir. İkinci enjeksiyon yöntemi ise PRP enjeksiyonudur.

Tenisçi Dirseğinden Korunmak Nasıl Korunulur?

Tenisçi dirseğinden korunmak için özellikle sık tekrarlanan hareketlerden kaçınmak en önemli çözüm yoludur. Geçmişte ev hanımlarının temizlik sonrasında uzun süre ara vermeden bez sıkmaları, erkeklerin uzun süre tornavida kullanması en önemli nedenler arasında yer alırken; günümüzde uzun süreli mouse kullanılması ve bu mouse’un çok sıkı kavranarak tutulması en önemli nedenlerden biri halini almıştır, ayrıca tenis sporuna olan ilginin her geçen gün artması sonucu amatör sporcuların uzun sure uygun olmayan raket ile vuruş yapılaması günümüzde en önemli nedenler arasında yer almaktadır.

Korunmak için özellikle Mouse kullanımı sırasında ;

  • Mouse un çok sıkı tutulmaması,
  • Küçük Mouse kullanımından kaçınılması, hatta avuç içini dolduracak büyüklükte Mouse kullanılması,
  • Yapılan işe belirli periyotlar halinde ara verilmesi.

Amatör sporcularda:

1-Kolay kavranabilen ,

2-Çok sert olmayan kaliteli raketlerin kullanılması tenisçi dirseğine yakalanma sıklığını azaltmaktadır.

Uzm.Fzt Altan YALIM

Diz ağrısında doğru bilinen 9 yanlış

Diz ağrıları, genellikle 40 yaş üstü bireyler ve sporcuların yaşadığı en genel iskelet sistemi sorunlarındandır.

Diz ağrılarının nedenlerini anlatan Therapy Sport Center’dan Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, şunları söyledi:

“Bu ağrılara yaş, kilo, romatizmal hastalıklar, aşırı sportif zorlamalar veya kalıtsal sorunlar neden olabilir. Yaş ve kilo, diz kıkırdağında yumuşama ve zorlanma neticesinde aşınmaya sebep oldukları için bilinen en genel nedenlerdir, denilebilir. Bu rahatsızlıkların nedeni tek olmadığı için de, tedavilerinde farklı yollar izleniyor. İyi teşhis, tedavinin en önemli ayağıdır ve bu yüzden mutlaka uzman görüşü alınmalı ve tedavi planlanmalıdır” dedi.

Orta süreli ağrılar için uzman görüşü alınarak gerekli tedaviye başlanılması gerektiğinin altını çizen Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, diz ağrısında genel olarak yapılan yanlışlara değinerek şunları belirtti: 

1-Yanlış: Her diz ağrısının nedeni aynıdır.

1-Doğru: Her diz ağrısının nedeni aynı değildir ve bu nedenle tedavilerde de farklılıklar görülebilir. Örneğin, her sorunun ilk tedavisi soğuk yada sıcak uygulamalar değildir, bazen sadece istirahat etmek bile sorunu çözebilir.

2-Yanlış: Menisküs veya bağ yaralanmaları sadece sporcularda görülür.

2-Doğru: Menisküs veya bağ yaralanmaları sadece sporcularda görülür fikri de, bir başka yanlış düşüncedir. Özellikle menisküs sorunları, menopoz sonrası kadınların yaklaşık %30’nda görülen bir sorundur. Benzer şekilde, bağ yaralanmaları da görülebilmektedir.

3-Yanlış: Ağrı kesicilerin kullanımı ağrıları engeller.

3-Doğru: Ağrı kesicilerin kullanımı ağrıları engeller görüşü de, yanlış olmasa da eksiktir. Diz sorunlarına neden olan asıl soruna yönelik tedavi uygulanmazsa, zamanla bu ilaçlar da etkisiz kalacaklardır.

4-Yanlış: Kuvvetlendirirsem geçer.

4-Doğru: Kuvvetlendirirsem geçer düşüncesi de, benzer şekilde eksiktir. Kuvvetlendirme, tedavinin bölümlerinden birisi olsa da, yapılan egzersiz programı uzman tarafından hazırlanmadıysa, zorlamamamız gereken açılarda egzersiz yapmak olayı daha da vahim hale getirebilir.

5-Yanlış: Topuklu ayakkabı rahatlatır.

5-Doğru: Topuklu ayakkabı rahatlatıyor düşüncesi de, bir başka yanlıştır. Topuklu ayakkabılar, yükü diz önüne bindirmeleri sebebiyle bazen dizin iç tarafındaki ağrıları rahatlatabilse de, zamanla ön diz ağrılarına sebep olabilirler.

6-Yanlış: Dizi korumak için dizlik kullanılır.

6-Doğru: Dizi korumak amacıyla bilinçsizce kullanılan dizlikler de, zamanla diz kaslarında kuvvetsizliğe sebep olup, yükün ekleme daha çok binmesine ve durumun daha da zorlaşmasına yol açar.

7-Yanlış: Merdiven çıkmak diz kaslarını kuvvetlendirir.

7-Doğru: Merdiven çıkmak diz kaslarını kuvvetlendirir düşüncesiyle devamlı merdiven kullanmakta, özellikle diz kapağının arkasındaki kıkırdakta aşınmaya neden olarak, ön diz ağrısına sebep olabilir.

8-Yanlış: Gencim dizlerimde sorun olmaz.

8-Doğru: Gencim dizlerimde sorun olmaz düşüncesi de, doğru değildir. Özellikle aşırı ağırlık çalışan gençlerde de, gerek yumuşak doku, gerekse de kıkırdak zorlanmaları sıklıkla görülmektedir.

9-Yanlış: Profesyonel spora yönelmiş çocuklarda ortaya çıkan ağrı, büyüme ağrısıdır.

9-Doğru: Profesyonel spora yönlenmiş 12-16 yaş grubunda ortaya çıkan ağrılar, büyüme ağrıları denilerek, göz ardı edilebilmektedir. Ancak bu gruptaki diz ağrılarının nedeni, genellikle kas kemik bağlantısında ortaya çıkan zorlanmadır. Tedavisi uygun şekilde yapılmazsa, spordan kopuşla sonuçlanabilir. 

http://www.milliyet.com.tr/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-pembenar-detay-genelsaglik-2840473/
http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/saglik/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis_28069.html
https://www.haberzamani.net/haber/2548/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis.html
http://www.dunyainsaat.com.tr/haber/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis/30557
https://gozlemgazetesi.com/HaberDetay/274/1111465/diz-agrisi-nedenleri-tedavisi-diz-agrisi-icin-dogru-bilinen-9-yanlis.html
http://www.gazeteekonomi.com/saglik/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis-h557629.html
https://www.haberx.com/post/88715/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis
https://www.enguzelelbiseler.com/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis/
http://www.safagindunyasi.com/2019/03/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis.html
https://nefesblogger.blogspot.com/2019/03/diz-agrsnda-dogru-bilinen-9-yanls.html
http://www.criturk.com/haber/saglik/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis-82221

Diz ağrısında doğru bilinen 9 yanlış

Diz ağrısında doğru bilinen 9 yanlış

https://www.haberzamani.net/haber/2548/diz-agrisinda-dogru-bilinen-9-yanlis.html
https://www.sabah.com.tr/saglik/2019/03/11/diz-agrisinda-dogru-bilinen-yanlislar-bakin-neler
https://www.mynet.com/diz-agrisinda-dogru-bilinen-yanlislar-nelerdir-190101143722