Adresimiz
İncirli Cad. Zümrüt Evler Sok. No:41,K:3
Çalışma Saatlerimiz
Pzt - Cuma: 09:00 - 20:00

DONUK OMUZ NEDİR? TEDAVİSİ NASIL OLMALIDIR?

DONUK OMUZ NEDİR? TEDAVİSİ NASIL OLMALIDIR?

Adesive kapsülit yani omuz kapsülünün yapışması olarak ta bilinen donuk omuz genellikle 40 yaş üzeri insanlarda görünen yavaş yavaş gelişen ve sonunda omuz hareketlerini kısıtlayan bir omuz sorunudur.

Genellikle kırık, göğüs operasyonları yada felç gibi omuz hareketlerinin bir dönem engellenmesiyle ortaya çıkar ve zamanla kötüleşir. Hastalarda gece ağrılarıyla beraber uyku sorunları da başlar. Omuz hareketlerinin kısıtlanması boyun kaslarını zorlayıp o bölgede de ağrıya neden olur.

İlk döneminde sadece bazı omuz hareketlerinde görülen ağrı zamanla tüm yönlere harekette ağrı ve hareket limitasyonuna dönüşür. 1-3 yıl aralığında kendiliğinden iyileşebilir.

40 yaş üzeri kadınlarda görülme sıklığı çoktur.

Bu hastalığı 3 döneme ayırmak mümkündür

-Donma dönemi, hareketler her yöne ağrılıdır hasta omzunu rahat ettirecek pozisyonu bulmakta zorlanır

-Donmuş dönem, hastanın omuz hareketleri her yöne limitlidir ağrı genellikle azalmaya başlar

-Toparlanma dönemi, omuz hareketleri yavaş yavaş açılmaya başlar hastanın ağrıları ortadan kalkar

Tedavisi genellikle Fizik Tedavi ile olur bazı vakalarda Kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Çok az oranda da olay ameliyata gider.

Fizik tedavisinde amaç hareket açıklığını sağlamak ve eklemi destekleyen kasları kuvvetlendirmektir. Ev egzersizleri tedaviyi kısaltabilir. Tedavide en önemli unsur hastalığı bilen ve omuz hareketlerini dereceli olarak artıracak Uzman Fizyoterapistlerle çalışmaktır. Tedavide omuz hareketleri kadar boyun ve sırt bölgesi de göz ardı edilmemelidir. Genellikle hastaları rahatsız eden ağrı bu bölgelerde yoğunlaşır. Omuz hareketlerini açmak için aşırı güç kullanmak hem hastayı aşırı zorlar hem de omuzda koruyucu spazm geliştirerek hareketleri zorlaştırır. Hastalar tedaviyi evde yapacakları basit egzersizlerle ve buz tedavisiyle desteklemelidirler. Özellikle gece yatmadan uygulanacak 15 dakikalık buz uygulaması hem hastanın rahat uyumasına hem de omuzda gün boyu oluşan ödemin giderilmesine yardımcı olur.

Donuk omuz , hastanın bütünsel olarak değerlendirilmesi ve buna göre tedavi planının oluşturulması gereken zorlu bir hastalıktır ama alanında uzman bir ekiple tedavi başarısı mutlaktır.

Bizi Arayın