Adresimiz
İncirli Cad. Zümrüt Evler Sok. No:41,K:3
Çalışma Saatlerimiz
Pzt - Cuma: 09:00 - 20:00

Egzersiz ve Bağışıklık Sistemi

Egzersiz ve Bağışıklık Sistemi

 

İnsan yaşamının sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için, düzenli olarak egzersiz yapmak çok önemlidir. Yıllar yılı gelişen insan yaşamında egzersiz, insan yaşamına sağladığı faydadan ötürü diğer birçok faydalı olgunun da önünde yer alır. Yine, düzenli bir şekilde egzersiz yaparak birçok hastalığın da önüne geçmiş oluruz. Egzersiz yapmanın insan vücuduna en büyük faydalardan bir diğeri ise, solunum yollarımıza sağladığı katkılardır. Özellikle de üst solunum yollarımızın üstün bir şekilde çalışmasını ve daha sağlıklı olmasını sağlayan düzenli egzersiz, bu bölgede oluşabilecek kanser hastalıklarına karşı da bizleri korumaktadır. Tabi, düzenli olarak egzersiz yapmanın insan sağlığına kattığı artı değerler bununla da sınırlı kalmamaktadır. Düzenli egzersiz yapmanın, özellikle de bağışıklık sistemimize inanılmaz bir katkısı vardır. Egzersiz esnasında daha aktif olan insan vücudu, vücut organizmalarının da daha aktif olması sayesinde, vücudumuzun dış etkenlere karşı bağışıklığını güçlendirir. Peki tam anlamıyla, egzersiz yapmanın bağışıklık sistemine faydaları nelerdir? Egzersiz yapmanın insan bağışıklık sistemine faydaları nedir şeklindeki sorumuzdan önce, bağışıklık sistemi hakkında bilgi verelim. Bağışıklık sisteminin bilimsel açıklaması şu şekildedir; Bağışılık sistemi, vücudun en önemli savunma mekanizması olan, tümör ve patojenleri tanımlayan ve aynı zamanda onları yok eden vücut koruma sistemidir. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak için ise, vücudun bağışıklık sisteminin güçlü olması ve güçlendirilmesi gerekmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için, insanların yapması ve yapmaması gereken eylem ve davranışlar bulunmaktadır. Bunlara göz atacak olursak;

 

 • Sağlıklı ve düzenli beslenerek
 • Düzenli uyuyarak
 • Sigara içmeyerek
 • Alkol kullanmayarak
 • Stresi azaltarak
 • Enfeksiyonlara tedbir alarak

 

bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz. Yine az önce de belirttiğimiz gibi, insan bağışıklık sistemini güçlendirmek için gerçekleştirilecek en faydalı aktivitelerden bir diğeri ise, düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Şimdi de, düzenli olarak egzersiz yapmanın bağışıklık sistemimize ne denli fayda sağladığını inceleyelim.

 

Virüs ve Zararlı Bakterileri Öldürür

 

Evet, bu bir gerçek! Düzenli olarak egzersiz yapmak, vücudumuz içerisinde bulunan zararlı virüs ve bakterileri öldürmektedir. Egzersiz yaptıktan sonraki ilk 3 saatlik süreçte, kanda bazı hücreler daha hızlı bir şekilde dolaşmaya başlar. Bu hücrelerin ise, vücut içerisinde bulunan zararlı virüs ve bakterileri öldürme özelliği mevcuttur. Zararlı virüs ve bakterileri öldüren bu hücreler, aslında her daim insan kanı içerisinde bulunmakta ve dolaşmaktadır. Yapılan egzersiz sonucunda ise, bu hücrelerin miktarı ve vücuttaki dolaşım hızı arttığından, daha fazla zararlı virüs ve bakterinin öldürülmesini sağlarlar. Bu da demek oluyor ki, düzenli ve aktif bir şekilde çalışan bağışıklık sistemine sahip olmak isteniyorsa, düzenli bir şekilde egzersiz yapılması gerekmektedir.

 

Bunlara ek olarak, hareketsiz, yani egzersiz yapılmayan bir insan yaşamında karşılaşılabilecek bazı sorunlardan bahsedelim. Düzenli egzersizin gerçekleştirilmediği, deyim yerindeyse de hareketsiz bir insan yaşamı dahilinde karşılaşılabilecek önemli sorunlar şunlardır;

 

 • Çeşitli kalp hastalıkları
 • Diyabet
 • Hipertansiyon
 • Kanser
 • Depresyon
 • Kemik Erimesi
 • Eklem Kireçlenmesi

 

Bu tip olumsuz durumlar ve hastalıklar, her insanda görülebilir. Yine, hemen her insanda bu hastalık ve sorunlardan birinin görülmesinin başlıca nedenleri arasında da hareketsiz geçen yaşam gelmektedir. Düzenli olarak egzersiz yapmak ise, vücudun bu tip hastalıklara karşı daha güçlü bir şekilde bağışıklık kazanmasına katkı sağlamaktadır. Yine, meydana gelen fiziksel vücut sorunlarının da en büyük düşmanı da düzenli olarak egzersiz yapmaktır.

 

Ömrü Uzatır

 

İnsan vücudu, yukarıda belirttiğimiz hastalık ve olumsuz durumlara karşı yeterli direnci gösteremediğinde, bu sorunlara karşı yenik düşmektedir. Bu da demektir ki, büyük etki taşıyan hastalıklara karşı yeterli direnci gösteremeyen kişi, yine bu hastalıkların en son evresinde vefat etmektedir. Bu da, insanın olması gerekenden daha erken bir süreç içerisinde ölmesine neden olur. Düzenli olarak egzersiz yapıldığında ise, bu hastalıklara karşı artan vücut direnci daha güçlü bir hale gelmektedir. Bu da düzenli olarak egzersiz yapan insanların, hastalıklar vesilesiyle ölmesinin daha geç gerçekleşmesi veya belirli bir zaman aralığında tamamen ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

 

 

Meme Kanser Riskini Azaltır

 

Düzenli olarak egzersiz yapmanın, cinsiyet bazlı bağışıklık sistemi faydalarından bahsedecek olursak, meme kanseri oranından bahsedebiliriz. Düzenli olarak egzersiz yapmanın meme kanseri üzerindeki etkilerini araştıran uzmanlar, düzenli olarak egzersiz yapan kadınları ve genel olarak hareketsiz bir yaşam sürdüren kadınları teste tabi tuttu. Yapılan gözlemler ve test sonuçlarına bakılarak; düzenli olarak egzersiz yapan kadınların, hareketsiz bir yaşam sürdüren kadınlara oranla meme kanserine yakalanma oranının %20 daha az olduğunu açıkladı.

 

Buna ek olarak, meme kanseri tanısı konulan kadınlar üzerinde de bazı araştırmalar yapıldı. Bu sefer de, düzenli olarak egzersiz yapmanın meme kanseri hastalığına yakalanmış kadınlardaki etkisini ölçmek isteyen bilim insanları, meme kanseri kadınların her gün ortalama 20 dakika yürüyüş yapmalarını sağladılar. Belirli bir sürecin ardından varılan sonuç ise bizlere, düzenli olarak egzersiz yapan kadınların meme kanseri hastalığından ölme riskinin %50 gibi önemli bir oranda azaldığını gösterdi. Düzenli olarak egzersiz yapmanın, kadınlardaki meme kanseri riskinde önemli bir rol oynamasının sebebi, östrojen düzeyini düşürmesidir. Düzenli olarak egzersiz yapan vücut, kazandığını hücre, yapı, dolaşım ve bağışıklık aktivistesi ile östrojen düzeyini çok önemli ölçüde azaltmaktadır. Östrojen düzeyi azalan kanser hücreleri ise, bulunduğu bölgedeki etkisini önemli ölçüde kaybetmektedir ve bu durumda da meme kanseri olan kişinin eski sağlığına kavuşma ihtimali artmaktadır.

 

Vücudu Genç ve Diri Tutar

 

Düzenli olarak egzersiz yapmak, yaşlanma karşıtı vücut direncini de yine önemli ölçüde arttırır. Tabi bu konuda, düzenli olarak egzersiz yapmanın, insan vücudunun yaşlanmasını ne şekilde geciktirdiği henüz bilinmemektedir. Ancak yapılan gözlemler sonucunda, düzenli olarak egzersiz yapmanın yaşlanmayı geciktirdiği kesin olarak belirtilmektedir. İnsan vücudunun yaşlanma belirtileri göstermesi veya bu belirtilerin artması, kromozomların uç kısmında bulunan telomerlerin kısalması sonucunda gerçekleşmekte, daha doğru bir tabirle ise hızlanmaktadır. Düzenli olarak egzersiz yapmanın, yaşlanma belirtilerini ne şekilde geciktirdiği tam olarak bilinmese de, kromozomlardaki telomerler üzerinde gözlem yapılmaktadır. Yine, bu güne kadar yürütülen araştırmalarda, düzenli olarak egzersiz yapan kişilerin kromozom telomerlerinin daha az yıprandığını bize açıklıyor. Bu da, yaşlanmaya karşı bir vücut direnci oluşturarak, düzenli olarak egzersiz yapan kişinin diğer kişilere göre fiziksel görünüş olarak daha geç yaşlanmasını sağlıyor. Yine, orta yaş seviyesini geçmiş insanların düzenli olarak egzersiz yapması bu yüzden çok önemli hale gelmektedir. Çünkü belirli bir yaştan sonra, vücut direnci düşmeye başlar. Düzenli olarak egzersiz yapıldığında ise, vücudun direncinin düşmesinin önüne geçilir ve kişi her türlü hastalık ve olumsuz duruma karşı çok daha güçlü olur.

 

Mevsimsel Hastalıkları Yok Eder

 

Özellikle de mevsim geçişlerinde, vücudumuzda bazı olumsuz tepkimeler gözükmektedir. Bu tepkimeler, kış mevsimine giriş esnasında ve kış mevsiminden çıkış esnasında çok daha fazla şekilde gözükmektedir. Bu belirtilerin başında ise, değişen hava sıcaklıklarına bağlı olarak meydana gelen öksürük, ateş, halsizlik ve yorgunluk gibi etkenler gelmektedir. Düzenli olarak egzersiz yapıldığında ise gelişen bağışıklık sistemi, bu tip mevsim geçişi belirtilerinin çok daha etkisiz bir şekilde gerçekleşmesini veya tamamen ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Yani, mevsim geçişlerine bağlı olarak tetiklenen vücut direncini, egzersiz yaparak güçlendirdiğimiz bağışıklık sistemi ile yeniden kazanabilirsiniz. Bu da sizin, yılın dört mevsimi ve olumsuz hava şartlarında dahi, daha az hastalık riski taşımanızı ve daha enerjik bir fiziksel yapıya sahip olmanızı sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bizi Arayın