Adresimiz
İncirli Cad. Zümrüt Evler Sok. No:41,K:3
Çalışma Saatlerimiz
Pzt - Cuma: 09:00 - 20:00

Hareketsizliğin Getirdiği Sorunlar

KARANTİNA DÖNEMİNİN  MEYDANA GETİRDİĞİ FİZİKSEL SORUNLAR

 

    Covit-19 salgını gerek iş hayatına gerekse de sosyal hayatımıza hazırlıklı olmadığımız bir duraklama getirdi. Çoğumuz ilk ay hemen hiç evlerimizden çıkamadık yada çok kısıtlı imkanlarla hareketli olmaya çalıştık. Ancak en büyük kısıtlamanın geldiği çocuk,genç erişkin ve özelikle 65 yaş üstü popülasyonda bu sürecin uzaması zaten zor olan bu yaş dönemlerini daha da zorlaştırmaktadır. Alınan önlemler pandemi sürecinin kısalması hedefi için olmazsa olmazlardan  olsalar da bu yaş dönemleri için farklı sorunlar ortaya çıkartabilmektedir. Bu yazı dizisinde uzun süreli aktivite kısıtlamasının hem çocuk ve gençlerde hemde yaşlılarda ortaya çıkartabileceği sorunlar ve alınabilecek önlemleri konuşacağız.

Öncelikle 65 yaş üstü popülasyonu konuşmak gerekirse,artık günümüzde orta yaş kabul edilen bu yaş grubu eski nesile göre hem daha çok sosyal hayatın içerisindeler hemde spor aktivitelerine daha çok katılmaktalar. Gerek modern tıbbın sağladığı olanaklar gerekse de fiziksel olarak daha geç kuvvetten düşmek yaşlılık olgusunu 75 yaş sınırının ötesine çekmiştir. Ancak tüm bu sürecin olmazsa olmazı fiziksel aktivitenin devamlılığıdır.

 

Peki bu kısıtlama bu yaş dönemi için ne gibi sorunlar ortaya çıkartabilir;

 

1)Öncelikle kan dolaşımı sistemi ,Kan dolaşımında bacaklardaki kanın kalbe geri dönmesi için bacak kaslarının aktivitesi çok önemlidir hareketsizlik bu dönüşü zorlaştırarak kanın bacaklarda göllenmesine ve kalbe aşırı yüklenme sonucu tansiyonun yükselmesine yol açabilir

 

2)Kas İskelet sistemi, Kas yoğunluğu eklemlere binen yükleri olabildiğince azaltan koruyu bir sistemdir, özellikle ileri yaş gurubunda zaten kas kuvvetinin azalması beklenen bir gelişimdir. Kaslar olağan kuvvetlerini korumak için mutlak harekete ihtiyaç duyarlar  maalesef hareket azlığı bu süreci hızlandırarak gerek kas gerekse de eklem sorunlarını arttıracaktır

 

3)Sindirim sistemi,Covit-19 pandemisiyle ev karantinasına giren ileri yaş döneminin en büyük sıkıntılarından birisi de enerji gereksiniminin azalmasıyla beslenme düzeninin bozulması yada aşırı beslenme sonucu gerek kilo alımı gerekse de bazı kişilerde kan enzim değerlerinin değişmesine yol açmaktadır. Aynı zamanda bağırsak sistemi de hareketsizliğe bağlı olarak tembelleşmektedir. Şeker ve tansiyon gibi kronik vakalarda bu durum ciddi sonuçlar doğurabilir.

 

4)Solunum Sistemi,Günlük spor aktivitelerinden mahrum kalmanın getirdiği bir zorlukta yaşla beraber azalma eğiliminde olan  akciğer fonksiyonlarının üzerlerinde geliştirici bir yük olmaması nedeniyle daha hızlı bir şekilde düşmesidir.

 

5)Psikolojik Durum, Gerek alışık olunan sosyal ortamdan gerekse de ailelerin eskisi kadar bir araya gelememeleri yaşlı nüfusta depresyonu tetikleyebilmektedir. Bazen sadece markete yada parka giderek kolayca atlatılabilecek bu depresif durum ev gibi kapalı bir ortamda daha ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir.

 

Başlıca bu maddelerde basitçe özetlediğimiz bu durumun uzun dönem etkileri bundan sonraki 10 yıllarda uzun çalışmalara konu olacak ve bu benzersiz esaretin daha da bilmediğimiz etkileri mutlaka ortaya çıkacaktır. En önemlisi Psikolojik olarak ayakta kalabilmektir bu zor dönem illa aşılacaktır. Sıradaki yazımızda gençler üzerindeki etkileri kısaca maddeleştirmeye çalışacağım.  Evde kalın Sağlıklı kalın.

 

 

Bizi Arayın