Adresimiz
İncirli Cad. Zümrüt Evler Sok. No:41,K:3
Çalışma Saatlerimiz
Pzt - Cuma: 09:00 - 20:00

Formu doldurun, uzmanlarımız sizi arasın;


  Fibromiyalji, kas ve iskelet sistemlerinde meydana gelen şiddetli, uzun süreli ağrılara yol açabilen bir tür kas romatizmasıdır. Fibromiyalji oldukça şiddetli ağrılara sebep olabilir. Bu rahatsızlıkta net bir tanı koymak oldukça zordur. Kas ağrıları ile doktora başvuran insanların çoğunda tahliller temiz çıkmakta. Bu da tanı koymada güçlük yaşatmaktadır.Fibromiyalji sendromu insan vücudunun çeşitli bölümlerinde şiddetli, sancılı ağrılara sebebiyet veriyor ve bu durumdan muzdarip olan insanlara da çevre tarafından “depresyon” teşhisi konuyor. Çünkü bu sendromu taşıyan bireyler sürekli kendini yorgun, halsiz ve güçsüz hissederler. Bu durum da depresyona benzetildiği için dışarıdan böyle algılanması normaldir. Fibromiyalji hastalarının sıklıkla boyun, bel, sırt, omuz, kol ve bacak ağrıları olur. Bu ağrılar dönemsel olarak gezici olur ve kişinin uyku düzenini dahi yakından etkiler. Bu durumdan şikayetçi olan insanlar sabah kalkmada ve gece uyumada güçlük yaşarlar.

  Fibromiyalji Sendromu

  Fibromiyalji sendromu durumunun neden geliştiği, neden ortaya çıktığı henüz tam olarak bilinememektedir. Ancak bu durum ile ilgili bazı varsayımlar ortaya konmuştur. Bunlardan birkaçı; uyku düzensizliği, ağrıyı algılamada bozukluk, sinir sistemi dengesizliği, hormonal düzensizlik, iskelet ve eklem sisteminde bozukluktur. Bu gibi durumların fibromiyaljiye neden olduğu bilinmektedir. Fibromiyalji kişinin rutin hayatını doğrudan etkileyen bir tür rahatsızlıktır. Kişi sürekli eklem ve kas ağrılarından yakınmaktadır. Fibromiyalji hastalarının, genellikle stresli bir yaşantısı vardır. Kişinin gerek ev hayatı gerekse de iş yaşamı stresli ise, bu rahatsızlığı tetikleyebilmesinin ihtimali yüksektir. Bu insanlar; mutlu olduklarında, tatil yaptıklarında ya da kendilerine zaman ayırdıklarında ağrılarının bir nebze de hafiflediği gözlemlenmiştir. Çünkü sendromunun şiddetini etkileyen; stresli yaşam, soğuk havalar ve ağır egzersizler yapmak kişinin rutinini engelleyecektir. Bu rahatsızlığı yaşayan bireylerin bu gibi faktörlerden uzak durmaya çalışması önemlidir. Fibromiyalji sendromu için hastalara verilebilecek net bir ilaç tedavisi yoktur. Depresyon ilacı, uyku ilacı ya da ağrı kesiciler kişi için yeterli olmayacaktır.

  Fibromiyalji Sendromu Belirtileri

  Fibromiyalji sendromu belirtileri arasında ilk sırada “yorgunluk” vardır. Kişi yorgunluk yaratabilecek herhangi bir aktivite, durum içerisinde olmasa bile kendini yorgun hissedebilir. Özellikle sabah uyandıklarında kendilerini daha halsiz, güçsüz hissederler. Sabah saatlerinde kas sistemlerinde tutulmalar görülebilir, gün içerisinde bu durum kendiliğinden kaybolsa da sabah saatlerindeki rutinleri genellikle böyledir. Fibromiyalji sendromu belirtileri arasında aşırı hassasiyet durumu da vardır. Bu hassasiyet vücudun herhangi bir bölgesinde kendini gösterebilir ve şiddetli ağrılara neden olabilir.Sendromun belirtilerinden bir tanesi de nefes darlığı çekmektir. Kişi 1 kat merdiven çıksa dahi nefes almada güçlük yaşayabilir ya da kulaklarında şiddetli çınlamalar hissedebilir. Fibromiyalji sendromu olan insanların çoğunda genellikle mükemmeliyetçilik durumu vardır. Duygu durumları, fizyolojik durumları dört dörtlük olmak zorundadır. Doğal olarak da bu çok kolay bir şey değildir. Bu sebeple bu insanlarda; ruh hali tutarsızlığı sık sık görülmektedir. Fibromiyalji sendromu belirtileri arasında ishal, karında gaz birikmesi, migren şiddetindeki baş ağrıları, sık sık idrara çıkma ihtiyacı da vardır.

  Fibromiyalji Tedavisi

  Fibromiyalji sendromunun tedavisi için net bir yöntem henüz yoktur. Teşhisi doğru koymak, izlenecek yolu doğrudan etkileyecektir. Teşhis hususunda yapılacak bir yanlış, farklı bir hastalığın tedavisi üzerinde yoğunlaştırabilir. Teşhis doğru konulduktan sonra öncelikle bu rahatsızlığa sahip olan bireyler hastalık hususunda detaylı bir şekilde bilgilendirilmelidir. Kişinin bu süreçteki tavrı, psikolojisi çok önemlidir. Doktorlar sendromun için genellikle ağır ilaç tedavilerinden kaçınırlar. Bu rahatsızlığın kronik bir hal almaması adına çok önemlidir. Ayrıca birçok hastalıkta olduğu gibi bu rahatsızlıkta da istikrar çok önemlidir. Tedavi ve kontrol sürecinde; aynı doktorla devam etmek çok önemlidir. Başlangıçta hangi tedavi yolu izlenmiş ise, o yoldan devam etmek gerekir. Tedaviyi yarıda kesmek ya da başka bir tedavi yöntemine geçmek süreci daha da zor bir duruma sokacaktır. Fibromiyalji sendromunun tedavisi kişinin yaşantısı ile de doğrudan bağlantılıdır. Bu süreçte hastanın yaşantısının da etkisi büyüktür. Kişi; fizik tedavi yöntemine, RRP yöntemine başvurabilir ve hafif egzersizler yaparak rahatsızlığın etkilerini minimum düzeye çekebilir.

  Bizi Arayın