Adresimiz
İncirli Cad. Zümrüt Evler Sok. No:41,K:3
Çalışma Saatlerimiz
Pzt - Cuma: 09:00 - 20:00

Formu doldurun, uzmanlarımız sizi arasın;


  Fizik tedavi merkezi kişilerin tıbbı ve cerrahi müdahalelere rağmen fiziksel olarak iyileşemediği ya da iyileşmesi için yardımcı olacak tedavi merkezleridir. Bu tedavi merkezlerinde hastanın durumuna göre birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Kişiler kendilerini fizyoterapist olarak tanıtan dolandırıcılara güvenmemeleri gerekmektedir. Bu işin de bir okulu vardır ve tamamen yasal olduğuna emin olunan yerlerde bu tarz tedavi yöntemlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Fizik tedavi merkezlerinde hastaların günlük hayatındaki hareketlerini dahi etkileyen birçok konunun üzerinde durulmaktadır. Yapılan tedaviler sonucunda kişinin fonksiyonel hareketlerinin eskisinden daha iyi olmasına, hastanın belli kişilere bağlı kalmadan kendi başının çaresine bakmasına ve hayat kalitesinin artmasına önem verilmektedir. Öyle ki ameliyatla, ilaçlarla iyi olamayan birçok hasta fizik tedavi görerek hayatını çok daha sağlıklı bir şekilde yaşamaya başlamıştır. Fizik tedavi merkezi seans konusunda net bir şey söylemek için öncelikle hastayı görmesi gerekmektedir. Fakat genel olarak tedavinin 10-20 seans sürdüğü söylenebilir. Her seans da hastalığın türüne bağlı olarak 1-1.5 saat arasında değişkenlik göstermektedir.

  Fizik Tedavi Merkezi Faydaları

  Fizik tedavinin faydaları arasında uyuşukluk, karıncalanma gibi problemleri olan hastaların bu tarz problemlerinde ciddi bir düşüş ya da tamamen düzelmesi vardır. Yan etkileri bilinen diğer tedavi yöntemlerine göre yok denecek kadar azdır. İlaç kullanımı bazı durumlarda hastalara birçok olumsuz etki yarattığı için fizik tedavide ilaç olmadığından dolayı ilaç kullanılmaması bir diğer fayda olacaktır. Bazı hastalıklarda hasta ne kadar isterse istesin ameliyat ya da ilaç etki etmediği durumlarda fizik tedavi hastanın fonksiyonlarının iyileşmesinde oldukça etkili bir çözüm yolu olacaktır. Kişinin hastalığının kronikleşme ve ilerleme gibi bir ihtimali varsa fizik tedavisiyle birlikte bu ihtimal de ortadan kalkmış olacaktır. Bazı durumlarda insanların çalıştığı iş ya da yanlış pozisyon alması sebebiyle duruş bozukluğu meydana gelebilir. Fizik tedavisiyle birlikte bu durumun da olabileceği kadar düzeltilmesi sağlanmaktadır. Fizik tedavide hastaların bazen cilt problemleri yaşandığı görülmektedir. Fakat bu cilt problemleri kısa süreli bir şekilde görülür ve geçmesi oldukça basittir.

  Fizik Tedavi Merkezindeki Yöntemler

  Hastalığın türüne, yaşına ve bazı durumlara göre fizik tedavi merkezinde farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Fizik tedavi merkezindeki yöntemler arasında soğuk tatbiki bulunmaktadır. Bunun sebebi kas spazmını çözmektir.  Fakat kişi bu yöntemleri tamamen doktor kontrolünde gerçekleştirmelidir. Sıcak paket ve girdap banyosu da sık tercih edilen fizik tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Bu da genellikle tedaviye ihtiyaç duyulan bölgedeki ağrıyı minimum seviye çekmek ve dolaşımı normal seviyelere çekmek için tercih edilir. Masaj yine tercih edilen yöntemler arasındadır bunun sebebi de dolaşımı düzenleyip ağrıyı azaltmak olacaktır. Dokularda sıkıntı olduğu durumda ve kollajen sentezini artırmak için lazer yöntemi tercih edilir. Hastada ödem olması durumunda da en sık tercih edilen tedavi yöntemi ultrason yöntemi olacaktır. Kasların zayıflığının geçmesi ve sinirlerin kontrolü için de elektrik akımları yöntemi uygulanır. Kişinin omurga ya da fıtık gibi sıkıntıları olması durumunda da traksiyon yöntemi uygulanır. Bu yöntemler hastanın sıkıntısına göre değişmektedir. Kimi durumlarda bu yöntemlerden sadece birinin uygulanması yeterli olacakken bazı durumlarda da birçok tedavinin aynı anda uygulandığı da görülür.

  Fizik Tedavi Uygulanma Durumları

  Fizik tedavi uygulanma durumları arasında herhangi bir şekilde kol, bacak, omurgalarında ağrıları bulunan birçok kişinin tercih edebileceği bir yöntemdir. Bu tür ağrılardan dolayı daha öncesinde ameliyat olsa dahi herhangi bir iyileşme görülmemesi durumunda fizik tedavi yöntemi sayesinde hastaların en azından fonksiyonel olarak iyileşmeye gittiği eskisine göre çok daha sağlıklı bir yaşam yaşadığı defalarca kez görülmüştür. Bu yöntem sayesinde kas gücünün azalmasının önüne geçerek olabilecek en üst düzeyde kas gücü oluşturulur. Ayrıca hastada ağrılarından dolayı herhangi bir kısıtlılık varsa bu kısıtlılığın da açılması için fizik tedavi yöntemi uygulanır. Bazı durumlarda hastanın sıcak tedavisi görmesi gerekebilir. Yalnız hastanın sıcağa karşı bir hassasiyeti varsa fizik tedavi yöntemi bu durumda kullanılamayacaktır. Bunun yanı sıra tümörden dolayı kaslarında ağrı bulunan hastalar için de fizik tedavi yöntemi çözüm yolu olmayacaktır. Ciddi seviyelerde kemik erimesi yaşayan hastalarda da fizik tedavi yöntemlerinin bazı kısımları uygulanamaz. Bunların haricinde yaşı çok küçük olan çocuklarda da fizik tedavi yöntemi pek tercih edilmemektedir.

  Fizik Tedavi Yöntemleri

  Fizik tedavi yöntemleri; hastanın şikayetlerine göre farklılık göstermektedir. Burada en sık kullanılan yöntemlerin ne olduğundan kısaca bahsedeceğiz.

  • Egzersiz: Fizik tedavi çeşitlerinde en sık kullanılan yöntemlerden biri egzersizdir. Eklemlerin, kasların, yumuşak dokuların hareket esnekliği artırılmaya çalışılır. Eklemlerin kasılıp gevşemesi sağlanarak kasların güçlendirilmesi amaçlanır.
  • Isı Tedavisi: Bu yöntem çoğunlukla hastaların ağrı şikayetlerini azaltmak amacı ile yapılır. Isı tedavisi ile kaslardaki kan akışı hızlanır, bu sayede hastanın şiddetli ağrıları azalmış olur.
  • Masaj: Tıpkı ısı tedavisi gibi hastaların ağrı şikayetlerini azaltmak amacı ile yapılır. Masaj ile hastaların kan dolaşımı düzene sokulur. Bu yöntemle; eklemlerin dayanıklılığı artılır, kasları daha da güçlendirilmek amaçlanır.
  • Lazer: Bu yöntemin kullanılmasının en önemli nedeni; doku onarımını hızlandırma isteğidir. Lazerin ısı etkisi bulunmamaktadır. Ağrıları gidermekten daha çok, onarım amaçlanmaktadır.
  • Elektrik Tedavisi: Bu yöntem daha çok felçli hastalara uygulanmaktadır. Kaslara verilen elektrik akımları sayesinde, kasların dayanaklılığı test edilir ve kasların kasılması amaçlanır. Kas dokularının sağlam olup olmadığı da kontrol edilmiş olur.

  Fizik Tedavi Süreci

  Fizik tedavi süreci çok uzun bir süreç değildir. Eğer klasik bir fizik tedavi yöntemi seçildi ise, 21 günde tedavinin tamamlanması mümkündür. Ancak tedaviyi düzenli bir şekilde almak önemlidir. Her gün yapılacak 1 saatlik seanslar ile 3 hafta içerisinde fizik tedavisi tamamlanmış olunabilir. Eğer Robotik Antalgic Trak uygulanıyor ise, tedavinin 10 seansta tamamlanması mümkündür. Ancak bu tedavinin art arda günlerde yapılmaması gerekmektedir. Haftada 3 gün 15 dakikalık seanslar ile yapılması daha sağlıklı olacaktır. Bu yöntem diğer yöntemlere kıyasla daha az ağrılıdır. Genellikle 3. seanstan sonra hastaların ağrılarında ciddi bir azalış gözlemlenmektedir. Klasik fizik tedavi yönteminde ise fizik tedavi süreci daha uzun sürmekle beraber, ağrılar da daha uzun süre içerisinde yok olmaktadır. Bu yöntemde hastalar genellikle 8. seans sonrasında ağrılarında azalış hissederler. Fizik tedavi sürecinizde hangi tedavi yönteminin seçilmesi gerektiğine; uzman fizyoterapistiniz karar verecektir. Fizik tedavi süreci genellikle ağrısız olur ve ilaç tedavilerine kıyasla daha az yan etki içerir.

  Bizi Arayın