Adresimiz
İncirli Cad. Zümrüt Evler Sok. No:41,K:3
Çalışma Saatlerimiz
Pzt - Cuma: 09:00 - 20:00

Formu doldurun, uzmanlarımız sizi arasın;


  Lenf Ödem Nedir?

  Doğuştan gelen bazı nedenlerle dolaşımın bozulması sonucu sıvının taşması olarak tanımlanan lenf ödem, sıkıntı veren hastalıklardan birisidir. Dalak, bademcik, lenf kılcalları, nodül gibi sistemlerden oluşan lenf sisteminde vücut içinde bulunan hücreler için lazım olan oksijen bulunmaktadır. Hücreler ihtiyacı olan besin ve oksijeni aldıktan sonra geriye kalan ve atık olan maddeleri ortama bırakır. Atık maddeler lenf içerisinde taşınır ve süzülerek temiz hale getirilir. Vücut için gerekli olan ve bağışıklık sistemini koruyarak adeta koruyucu görevi gören bu sistem, bazı işlevleri yerine getirmemesinden dolayı hücreler arası sıvılarda artışın yaşanmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda lenf ödem sistemi düzgün bir şekilde çalışmayarak içerisinde sıvı biriktirir. Biriken sıvılar sonucu hücrelerin taşıma kapasitesi artar ve ardından lenf ödem oluşur.

  Lenf Ödem Tipleri Nelerdir?

  Doğuştan veya sonradan yaşanan bir durum olan lenf ödem, hücrelerin sıvıyı taşıyamaması sonucu oluşuyor. Lenf ödemin genel olarak üç çeşidi bulunmaktadır. Lenf ödem tipleri;

  • Primer lenf ödem
  • Sekonder lenf ödem
  • Kronik venöz yetmezlik sonucu görülen lenf ödem

  Üç çeşit hastalık aynı nedenden dolayı insanlarda görülmektedir. Bazı nedenler sonucu ortaya çıkan lenf ödem, hücrelerin gerekli sıvıdan fazlasını taşıyarak kapasitelerini açmalarından kaynaklanır. Özellikle hamilelik dönemi, ergenliğe geçiş, yaşanan travma gibi nedenler sonucu hücrelere aşırı yük binmekte ve bunun sonucunda lenf ödem hastalığı görülmektedir.

  Lenf Ödemin Nedenleri Nelerdir?

  Yaşanan bazı sıkıntılı durumlar sonucu hücrelerin aşırı yük taşıyarak kapasitelerini açmaları sonucunda meydana gelen lenf ödem hastalığının birçok nedeni vardır. Lenf ödem hastalığının gelişmesinin asıl nedenleri arasında;

  • Sürekli olarak radyoterapi uygulamasının yapılması
  • Cerrahi müdahalelerin sık sık yapılması
  • Yaşanan travmalar
  • Lenf yollarının tıkanması
  • Lenf kesintisi sonucu kol veya bacaklarda lenf ödemin gelişmesi

  Bu gibi nedenlerden dolayı insanlar lenf ödem hastalığına yakalanmaktadır. Hastaya lenf ödem teşhisi konulması için hastanın geçmişteki yaşadığı bazı durumlar ve cerrahi müdahaleler araştırılmalıdır. Ultrasyonla tanı konulabilen bir hastalık olan lenf ödem, kol ve bacaklarda şişmelere yol açmaktadır.

  Bizi Arayın