Adresimiz
İncirli Cad. Zümrüt Evler Sok. No:41,K:3
Çalışma Saatlerimiz
Pzt - Cuma: 09:00 - 20:00

Formu doldurun, uzmanlarımız sizi arasın;


  Spor sakatlıkları genellikle spora yeni başlayan veya spor esnasında dikkat etmesi gereken durumlara dikkat etmeyen kişilerin yaşadığı talihsizliklerdir. Bu tarz sakatlanmalar genellikle koşu, yürüyüş veya spor salonları esnasında meydana gelmektedir. Bu sakatlıkların meydana gelmesi genellikle kişilerin bilgisiz yapısından dolayı olmaktadır. Spor yaparken almanız gereken önlemleri göz önünde bulundurursanız bu tarz sakatlıklarla boğuşma durumunda kalmazsınız. Bu önlemler sayesinde hem spordan gerekli verimi alır hem de sakatlık yaşama riskinden büyük oranda korunmuş olursunuz.

  Spora başlamadan önce muhakkak bir sağlık taramasından geçmeniz gerekmektedir. Bu sağlık taramaları vücudunuzda daha önce meydana gelmiş sakatlıkları ve hassas bölgelerinizi keşfetmenizi sağlar. Taramalar gerçekleştikten sonra bu taramalara göre kişisel bir egzersiz planlaması yapmanız tavsiye edilmektedir. Kişiye özgü olarak tasarlanan egzersiz programı kişinin spor sakatlıkları yaşama riskini yüksek ölçüde ortadan kaldırmaktadır.

  Egzersize başlamadan önce yapacağınız ısınma hareketleri de spor esnasında sakatlıklar yaşamamanızı sağlar. Isınma hareketleri sayesinde kaslarınız aktif hale gelerek spor esnasında sorun yaşamanızın önüne geçer. Spor hareketleri bittikten sonra gerçekleştirilen soğuma hareketleri ise spor sonrası sakatlıkları yüksek oranda engeller.

  Spor Yaralanmaları

  Modern dönemin toplum üzerinde oluşturduğu baskılardan birisi de Spor Yapma Mecburiyetidir aslında. Buna sebep olarak günlük yaşamda insanların fiziksel aktivitelerinin eski dönemlere göre düşmesi yadasağlıklı yaşamın öneminin toplum tarafından anlaşılması gösterilebilir. Spor aktiviteleri yanında çokta aşina olmadığımız sakatlık olgusunu soktu hayatımıza. Gerek aşırı yüklenme gerek yanlış spor seçimi gerekse de kullanılan ekipmanların hatalı olması çeşitli sakatlıklara neden olmaktadır. Sakatlıklardan korunmanın en önemli kuralları bize en uygun olan sporu doğru hedeflerle belirlemek, antreman programımızı vücudumuzun ihtiyaçlarına göre belirlemek, gerekirse mutlaka profesyonel yardım almak, kullandığımız ekipmanları özellikle ayakkabıları iyi seçmek, beslenmemize dikkat etmek olarak sayabiliriz. Mutlaka dikkat etmemiz gereken faktörlerden birisi de yaşımıza göre spor seçmektir ,ileri yaşlarda aşırı kuvvet programları hem kalp ve damar sistemi hem de kaslarımız üzerinde aşırı yüke neden olur. Yüzme, doğa yürüyüşleri, bisiklete binme , hafif ağırlıklarla yapılan egzersizler ileri dönemler için ideal olanlardır. Spor yaparken sağlığımızı korumak ilk hedefimiz olmalıdır.

  Spor Sakatlıklarının Nedenleri

  Spor sakatlıkları nedenleri genellikle farklı faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bunları iki kategori altında toplayarak açıklama yapabiliriz. Spor sakatlıklarının nedenleri kişisel ve çevresel faktörler olarak ikiye ayrılmaktadır. Kişisel faktörler; genellikle kişinin gerçekleştirmiş olduğu spor hareketlerine karşı yetersizliğinden veya bilgisizliğinden kaynaklanmaktadır. Kişinin fiziksel eksiklikleri, kaslarının zayıf yapılı olması, esneklik açısından yeterli düzeye erişim sağlayamaması gibi nedenler spor esnasında sakatlıkların yaşanmasına yol açmaktadır. Aynı zamanda kişiler spor esnasında fazla hırslı bir yapıya sahip oldukları zaman kendilerine aşırı yüklenebilirler. Yüksek istek durumu kişilerin gereksiz riskler almasını ve aldıkları bu risk sonucunda sakatlık yaşamaları gibi durumları doğurmaktadır. Yaş ve cinsiyete bağlı olarak da sakatlanma durumunda farklılıkların yaşanması mümkündür.

  Çevresel faktörler kişiden bağımsız olarak gerçekleşen faktörlerdir. Bunlar genellikle spor tekniğinden kaynaklanan sakatlıklardır. Kişilerin spor esnasında kullandıkları ekipmanlar önem arz ettiği için kaliteli ekipman kullanılamaması durumunda da sakatlıkların meydana gelmesi söz konusu olabilir. Ayrıca spor sakatlıkları genellikle kişilerin zemine uygun bir şekilde hareket etmemesi nedeniyle de gözlemlenmektedir.

  Spor Sakatlıkları ve İlk Yardım

  Spor sakatlıkları ve ilk yardım oldukça önemli bir konudur. Çünkü spor sakatlığının yaşandığı anda gerçekleştirilecek ilk yardım müdahaleleri kalıcı sakatlıklar gibi kötü olayların yaşanmasının büyük oranda önüne geçmektedir. Sakatlanmanın yüksek derecelere ulaşmasını engelleyebilecek en iyi yardım ilk yardım metotlarının uygulanmasıdır. İlk yardım metotları sayesinde uzun seneler sürebilecek sakatlıklar, tedavi edilebilir hal almaktadır.

  Spor esnasında bir ağrı hissetmeniz durumunda ilk olarak yapmanız gereken şey dinlenme faaliyetine geçmektir. Dinlenme, aşırı yüklenilen kasların nefes alma faaliyetidir. Ağrıya sebep olan duruşun giderilmesi sakatlığa giden yolu ortadan kaldırmak için atılması gereken ilk adımdır. Kaslarda meydana gelen bir sakatlık söz konusu ise bu durumda sakatlığın yaşandığı bölgeye soğuk uygulamak gerekmektedir. Bu uygulamayı evde bulunan buzlarla da yapmanız mümkündür. Soğutucu spreyler genellikle aktif bir spor hayatı olan kişilerin uyguladıkları yöntemdir. Aynı zamanda sakatlığın yaşandığı bölgeye yapılacak basınç uygulamaları da önemli uygulamalardır.

  Spor Sakatlıkları Korunma Yöntemleri

  Spor sakatlıkları korunma yöntemleri spora yeni başlayacak olan kişiler için veya aktif bir spor hayatına sahip olan kişiler için oldukça önem arz eden yöntemlerdir. Spor sakatlıklarından korunma yöntemleri genellikle branşlara göre farklılık arz etmektedir. Gerçekleştireceğiniz branşın vücudunuzla ve kondisyonunuzla uyumlu bir halde olması sakatlık riskini yüksek oranda düşüreceği için sporun sizinle uyumuna dikkat etmelisiniz.

  Spora başlamadan önce vücudunuzu tam anlamıyla tanımanız gerekmektedir. Vücudunuzun herhangi bir yerinde yaşanacak hassaslıklar spor esnasında nüksedecek sakatlıklara sebep olabilir. Bel fıtığı gibi bir rahatsızlığınızın olması durumunda fitness veya pilates yapamazsınız. Kalbinizde bir problemin olması durumunda da koşu yapmanız sizin için risk doğurabilir. Bu nedenle spora başlamadan önce muhakkak bir sağlık taraması yaptırmalısınız.

  Spora başlamadan önce ısınma ve germe hareketlerini yapmanız spor sakatlıkları riskini düşürmektedir. Isınma hareketleri egzersize daha hazır bir vücudun ortaya konmasını sağlayacağı için sakatlık riskini de ortadan kaldırır. Bu nedenle muhakkak ısınma hareketlerini yapmalı, sonrasında spora başlamalısınız. Zeminle uyumlu olmayan ekipmanlardan uzak durarak zemine uygun sporlara yönelmeniz sakatlık yaşamanızı yüksek oranda engelleyecektir.

  Bizi Arayın