Adresimiz
İncirli Cad. Zümrüt Evler Sok. No:41,K:3
Çalışma Saatlerimiz
Pzt - Cuma: 09:00 - 20:00

PANDEMİ DÖNEMİNDE OMURGA SAĞLIĞI

Pandemi Döneminde Omurga Sağlığı

Tüm dünyayı saran Covid 19 virüsü nedeniyle hepimiz evlerimizdeyiz. Çocuklar evlerinde online olarak eğitimlerine devam etmekte, çoğu şirket çalışanları evlerinden online olarak çalışmaktadır. Bu sebeple bilgisayarlar hayatımızda çok daha fazla yer alır  hale geldi. Bilgisayar ekranında bu kadar uzun süre vakit geçirmenin getirmiş olduğu bazı olumsuzluklar,  hayatımızda fiziksel problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunların başında da omurga problemleri gelmektedir.

 Omurgamız omur denilen toplam 33 tane kemikten oluşmakta ve başımız ile bacaklarımızı birbirine bağlayan köprü görevi görmektedir. Omurların arasında disk dediğimiz yastıkçıklar , bağlar  ve etrafını saran kaslar bulunmaktadır. Bu nedenle omurgamız  hem güçlü hem de esnek bir yapıya sahiptir.  Arkadan bakıldığında dümdüz, yandan bakıldığında ise boyun , sırt ve bel bölgelerinde olmak üzere kavisli bir yapıya sahiptir. Bu kavisler boyun ve bel bölgelerinde öne doğru (lordoz), sırt bölgesinde ise arkaya doğrudur (kifoz). Uzun süreli bilgisayar başında olmak bu kavislerin artmasına ya da azalmasına neden olabilir. Biyomekanik olarak ortaya çıkan bu değişiklikler kaslarda aşırı gerilmelere ya da kas spazmı dediğimiz sertliklere yol açabilir. Bütün bu değişiklikler kas ve eklem ağrıları olarak  kendini gösterir.

Omurga sağlığımız için hareketsiz kalmamamız çok önemlidir. 40 dakikada bir 10 dakikalık molalar vermemiz omurga sağlığımıza büyük katkılarda bulunacaktır. Bilgisayar karşısında otururken yapabileceğimiz basit düzenlemeler ile omurgamıza binen yükü azaltabiliriz. Bunlardan bazıları ; bilgisayar ekranı göz hizasında olmalı, klavye ve mouse sağa sola dönmeyi gerektirmemeli ve kollar masa üzerinde destekli olmalıdır. Oturduğumuz sandalyenin sırt desteği kürek kemiklerinin altında kalmamalı ve bel boşluğunu desteklemek için mutlaka bel yastığı kullanılmalıdır.

Gün içerisinde yapabileceğimiz basit egzersizler ile de omurgamızı koruyabiliriz. Bunlara örnek olarak ; otururken ayak bileklerimizi kendimize doğru çekip bırakma hareketiyle kan dolaşımımızı artırabiliriz. Yine oturma pozisyonunda, omuzlarımızı arkaya doğru dairesel hareketlerle çevirerek  sırt kaslarımızı gevşetebiliriz. Boynumuzu yavaşça sağa sola doğru eğerek boyun kaslarımıza germe egzersizleri yapabiliriz. Ayakta dik dururken dizlerimizi karnımıza doğru çekip bel kaslarımıza germe egzersizi yapabiliriz. Sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek açık havada yapabileceğimiz yürüyüşlerle de hem vücudumuzdaki genel kan dolaşımının artırılmasını sağlayabilir hem de omurga sağlığımızı korumaya destek olabiliriz.

 

Uzm. Fzt. Leyla ALTINTAŞ

Bizi Arayın