fbpx

Therapy Sport Center Fizik Tedavi Merkezi

(0212) 561 00 71

Şimdi Arayın – 9/19 Müşteri Hizmeti

Skolyoz Tedavisi

skolyoz tedavisi

skolyoz tedavisi

Skolyoz Tedavisi

Skolyoz kişinin omurgasında özellikle göğüs ve bel bölgelerinde görülen yana doğru bir eğriliktir. Skolyoz tedavisi bu tür durumlar için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Bu durum tek başına olabileceği gibi aynı zamanda kambur gibi durumlarla beraber de gözükmektedir. Skolyoz ismi pek duyulmamış da olsa Türkiye’de yaklaşık 2.5 milyon insanda bu tür sıkıntı bulunmaktadır. Hastalık genel olarak kız çocuklarında görülmektedir. Bu tedavide en önemli şey tanıdır. Tanı ne kadar erken konursa hastalığın iyileşme ihtimali bir o kadar fazla olacaktır. Tedavisi farklılık göstermektedir. Bunun sebepleri arasında eğriliğin derecesi, skolyozun ilerleme hızları gibi birçok sebep bulunmaktadır. Bu tanının kesin olarak koyulması için gerekli olan şey doktorun tüm omurgayı net olarak görebileceği bir röntgen grafiği olacaktır. Bu röntgenden sonra bu hastalığın yanı sıra hastada başka bir sorun olup olmadığını anlamak için MR gereklidir. Tüm bu işlemlerden sonra hastalığın sebebi ve derecesi anlaşılacak böylece skolyoz tedavi başlamış olacaktır.

Skolyoz Tedavi Yöntemleri

Skolyoz tedavi yöntemleri cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler olarak iki gruba ayrılmaktadır. Cerrahi olmayan yöntemler genel olarak çocuklarda tercih edilmekte ve yetişkin insanlarda pek kullanılmamaktadır. Bir diğer sebebi de eğriliğin 40 derece üstü herhangi bir kimsede cerrahi olmayan yöntem tercih edilmez. Cerrahi olmayan yöntemlerden en etkilisi korse tedavisidir. Bu tedaviyle eğriliğin fazla olmadığı çocuklarda başarılı bir şekilde skolyozun giderildiği gözlemlenmiştir. Skolyoz tedavilerinde en çok tercih edilen yöntem cerrahi yöntemlerdir. Skolyozun büyümesinin devam ettiği ve eğriliğin 40 derece ve üzeri olduğu durumlarda kesin olarak cerrahi yöntem tercih edilir. Bu yöntemde hastanın sırtına ve beline vida ve çubuklar yardımıyla omurganın düzleşmesi sağlanmaktadır. Tüm bu tedavi yöntemleri uygulanırken hastanın durumu dikkatli bir şekilde gözlemlenir. Böylece herhangi bir sıkıntı olmasında direkt müdahale edilir. Fakat cerrahi yöntemler skolyoz tedavisinde son zamanlarda bir hayli gelişim gösterdiği için bu durumun yaşanma ihtimali bir hayli düşük olacaktır. Hastanın durumuna göre de bu tedavilerin süresi de değişkenlik göstermektedir.

Skolyoz Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kimi hastalar skolyoz tedavisi olmak istemez ve skolyoz tedavi edilmezse ne olur diye düşünebilir. Zaten skolyoz çoğu durumda ciddi seviyelerde olmaz ve birkaç spor hareketi neticesinde düzelme gösterebilir. Fakat doktorun olması gerektiğini söylediği durumlarda skolyoz tedavisi ertelenmeden yapılmak zorundadır. Skolyoz tedavi edilmediği durumlarda bazı hastalıkları da tetikleyebilecek bir hastalıktır. Özellikle büyüme çağındaki bir çocuk skolyoz tedavisi olması gerektiği halde olmaması durumunda solunum yetersizliği yaşadığı birçok kez görülmüştür. Skolyoz ilerlemesi durumunda özellikle göğüs kafesinin daralması ve akciğerin fonksiyonlarını etkilediği bilinmektedir. Bu sebeple sadece şekil olarak değil insan sağlığını da bir hayli etkileyebilen durumlar söz konusudur. Bazı durumlarda skolyoz sürekli büyüme eğilimi gösterirken kimi durumlarda sabit kalmaktadır. Hastanın skolyozdan dolayı eğrilik sıkıntısı sürekli artan bir seviyedeyse ve skolyoz tedavisi olmazsa bu hem fiziksel  olarak birçok sıkıntı yaşamasına sebebiyet verebileceği gibi aynı zamanda da sağlık sorunları olarak geri dönecektir. Tüm bu sebepleri incelediğimiz vakit doktorlar skolyozun tedavi edilmesinin gerekli olduğunu söylediği takdirde ciddiye alınmalı ve kısa bir süre içinde de tedaviye başlanılmalıdır.

Skolyoz Tipleri

Skolyoz tipleri incelendiği vakit bu hastalık doğuştan gelen bir sıkıntıdan dolayı kişiden görülebilir. Çocuk felci, beyin felci, kas erimesi gibi durumlarda kaslar felce uğrayarak skolyoz oluşabilir. Bu sayılan sebepler daha nadir görülen sebeplerdir. Genel olarak insanların doğuştan böyle bir problemi olmaz ve herhangi bir hastalık geçirmemiş olsa dahi skolyoz görülebilir. Bunun başlıca sebebi duruş bozukluklarıdır. Çocuklarda genellikle sınıflarındaki masalara eğilerek oturmalarından dolayı skolyoz görülür. Bu da skolyozun en çok görülen tipidir. Skolyoz genellikle kişinin bir omzunun sürekli olarak sağ ya da sol öne ilerlemesiyle anlaşılmaktadır. Ayrıca omuz ve kalçalar da diğer insanlara göre biraz farklı durmaktadır. Bunların yanı sıra kişi sürekli sebepsiz yere yorgunluk hissediyorsa ve nefes darlığı gibi sebepleri varsa bu da skolyozun anlaşılmasında önemli bir faktördür. Fakat bu durum skolyozun ilerleyen safhalarında gözükmektedir. Sırt ve bel ağrıları da başka türlü sebeplerden dolayı gözüküyor olsa bile skolyoz sorunlarında da hastaların bu konularda sıkıntı yaşadığı sıkça görülmüştür.

Skolyoz İçin Fizik Tedavi

Skolyoz için fizik tedavi oldukça etkili bir tedavi türüdür. Fizik tedavi ile karın ve bel kaslarının dayanıklılığı artırılmaya çalışır ve duruş bozukluğu giderilmeye çalışılır. Skolyozda fizik tedavi bilinçli bir teknik ile yapılmalı ve en doğru tedavi yöntemi seçilmelidir. Skolyoz rahatsızlığı olan hastaların, fizyoterapistlerce detaylı olarak bilgilendirilmesi, hastalığa dair hassas noktaların paylaşılması önemlidir. Fizik tedavi yöntemi, omurga eğriliğinin durumuna ve derecesine göre planlanmalıdır. Skolyoz eğriliğinin yatıklığına, miktarına ve konumuna göre fizik tedavinin planlanması yapılır. Kasların durumuna göre de hangi kasların güçlendirilmesi gerektiğine karar verilir. Skolyoz için fizik tedavi yöntemi ilk çözüm değildir. İlk çözüm olarak görülebilecek yöntemler arasında; cerrahi operasyonlar ve korse yöntemi mevcuttur. Bu gibi yöntemlerden sonra fizik tedavinin uygulanması daha mantıklı olacaktır. Fizik tedavisi ile omurga kasları esnetilerek kuvvetlendirilmesi amaçlanır. Skolyoz için fizik tedavi yöntemi, hastanın yaşam kalitesini artırma amaçlıdır. Bu yöntem sayesinde kaslar formda tutulur ve skolyozun kronikleşmesi önlenir.

Skolyoz Tedavisinde Hidroterapi

Skolyoz tedavisinde hidroterapi yöntemi son dönemlerde en sık başvurulan uygulamalardan bir tanesi konumunda. Skolyoz rahatsızlığına sahip olan hastaların ağır egzersizler yapmaları sakıncalı bulunmaktadır. Bu rahatsızlığı taşıyan insanların daha hafif bir egzersiz olan yüzmeye teşvik edilmesi gerekmektedir. Su; vücuda ağırlık vermeyen, kaldırıcı bir etkiye sahip olduğundan kasları ve omurgaları yormaz. Skolyoz tedavisinde hidroterapi yönteminin sağlıklı sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Ancak her skolyoz teşhisi konan bireyin, aynı planla hidroterapi uygulaması mantıklı olmayacaktır. Skolyozun derecesine göre, hastanın fizyolojik şartlarına göre hidroterapi alıp almayacağına karar verilir. Bu kararı verecek olan kişi ise, uzman bir fizyoterapisttir. Skolyoz rahatsızlığı her bireyde aynı etkiyi göstermiyor. Bazılarında çok şiddetli ağrılar görülebilirken bazı hastalarda bu ağrılar daha hafif bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Skolyoz tedavisinde hidroterapi yöntemi yüzde yüz bir çözüm sunmasa da, hastaların açıklamalarına göre kaslardaki gevşemeyi artığı dile getirilmiştir. Skolyoz rahatsızlığına sahip olan hastaların günlük yaşamlarına ve tercihlerine çok dikkat etmesi önemlidir. Öyle ki, sıradan insanlar için yastık seçimi konusu oldukça basit bir şey iken skolyoz hastaları için oldukça önemli bir konudur.

Skolyoz Fizik Tedavi Katılma Şartları

Skolyoz sıkça görülen bir hastalık olduğu için birçok yöntemi vardır ve bu yöntemler her hastanın hastalık derecesine göre farklılık göstermektedir. Skolyoz fizik tedavi katılma şartları arasında pek bir şey bulunmamaktadır. Bunun sebebi de fizik tedavinin zaten genel olarak birçok skolyoz tedavi yönteminin yanında yardımcı bir tedavi yöntemi olarak kullanılmasıdır. Kişi böylece vücudunu daha çabuk toplamakta ve tedavinin başarılı olma ihtimali bir hayli artmaktadır. Fakat karada olacak bazı egzersizler ve fizik tedavi yöntemleri hastanın yaşı gibi durumlara göre zorlayıcı olabilmektedir. Daha öncesinde klasik fizik tedavi yöntemleri görmüş ve bazı sıkıntılar çekmiş hastalar hidroterapi yani su yoluyla egzersiz yapmaları daha iyi olacaktır. Hidroterapi özellikle son senelerde çok daha fazla tercih edilen bir yöntem olmuştur ve bu yöntemde de klasik fizik yöntemlerinde olduğu gibi kişinin belli bir şartı taşımasına pek gerek duyulmaz. Hem bu yöntem diğer yöntemlere göre çok daha az yorucu özellik taşımaktadır. Tüm bu yöntemleri uygularken eğer fizik tedaviyi yardımcı olarak kullanılıyorsa hastanın diğer tedavilerini aksatmaması gereklidir.

Skolyoz Hastalığında Fizik Tedavinin Faydaları

Skolyoz hastalığında fizik tedavinin faydaları özellikle hastalığın çok ilerlemediği durumlarda net bir şekilde gözükmektedir. Kişinin duruşundaki bozukluklar doktorun uygulamış olduğu fizik tedavi yöntemleriyle belirli bir sürede geçerken daha sağlıklı bir görünüm elde etmesinde faydalı olacaktır. Böylece eğriliğin ilerlemesinin önüne geçildiği gibi aynı zamanda da eğriliğin azalmasında da fizik tedavi büyük bir rol oynamaktadır. Fizik tedavi yöntemlerinden bir tanesi de hidroterapi yöntemidir. Hidroterapi yöntemlerini incelendiği vakit hastanın ağrıları için en önemli fizik tedavi yöntemi olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Hasta su içerisinde doktorun söylemiş olduğu sıklıkta açma germe yapması durumunda eğer hareketlerindeki kabiliyetlerinde belli bir oranda azalma olması durumunda bunun önüne geçecektir. Bunların yanı sıra eğer hastada skolyoz sebebiyle ödem oluşmuşsa bu ödeme de bir hayli iyi gelmektedir ve ciddi oranda azalma görülür. Skolyoz tedavisinde güç ve dayanıklılık önemli unsurlar arasında yer almaktadır ve skolyoz tedavisiyle de bu unsurlar da bir hayli artış gözükmektedir. Eğrinin derecesini düşürme özelliği de bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi almak ve güncel sağlık bilgileri için sosyal medya hesaplarımız ;Facebook

İnstagram 

Hemen randevu ve bilgi almak için ;

İletişim

İletişim Formu

Comments are closed.

Call Now ButtonAramak için Tıklayın